• Światowy Dzień Autyzmu

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy na temat autyzmu. Ta ważna inicjatywa zwiększa ogólną świadomość społeczną na temat zaburzenia i jego symptomów. Uświadamia, że ludzie z autyzmem są wśród nas, a ich specyficzne, czasem trudne zachowania wynikają
        z problemów, z którymi muszą borykać się na co dzień.

Kwiecień jest miesiącem wiedzy na temat autyzmu. 6 kwietnia nasza szkoła włączyła się w globalną akcję „Na niebiesko dla autyzmu", ubierając się na niebiesko. Oprócz strojów symbolizujących solidarność z osobami z autyzmem pogłębialiśmy swoją wiedzę na temat tego całościowego zaburzenia rozwoju.

Pedagodzy specjalni pracujący z dziećmi z autyzmem w naszej szkole zorganizowali specjalne zajęcia w formie warsztatowej. Uczniowie naszej szkoły mogli na własnej skórze odczuć, jak to jest widzieć, słyszeć i czuć inaczej – tak jak osoby z autyzmem. Zmierzali się z podwrażliwością lub nadwrażliwością dotykową, słuchową, wzrokową, smakową i węchową. Dowiedzieli się, jak to jest, gdy delikatny dotyk bliskiej osoby odczuwamy jak szorowanie szorstką szczotką. Zakładali grube rękawice, by sprawdzić z czego wynikają problemy manualne autystyków. Mogli posmakować kwaśnego cukru, by zrozumieć, dlaczego dzieci z autyzmem mają problem ze spożywaniem wielu pokarmów. Przekonali się, czemu osoby z autyzmem zasłaniają uszy lub stronią od zatłoczonych miejsc.

Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom uczniowie naszej szkoły zrozumieją problemy osób z autyzmem, a ich reakcja na odmienne zachowanie nie będzie nigdy okrutna ani krzywdząca.

Marta Dobrowolska