• Idea integracji

      • Nasza szkoła od kilku lat prowadzi klasy integracyjne. Do klasy integracyjnej przyjmowani są uczniowie niepełnosprawni i z różnymi trudnościami w nauce na wniosek rodziców oraz na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez poradnię pedagogiczno-psychologiczną.

        IDEA INTEGRACJI

            Fundamentalną zasadą funkcjonowania klas integracyjnych jest przekonanie, że wszystkie dzieci w miarę swoich możliwości powinny uczyć się razem. Szkoła odpowiada na zróżnicowane potrzeby swoich uczniów i gwarantuje każdemu odpowiednie wykształcenie dzięki elastycznym programom nauczania, dostosowanym do potrzeb i możliwości dzieci ze specjalnymi trudnościami  edukacyjnymi. Dzieci niepełnosprawne, przewlekle chore i z innymi trudnościami w nauce otrzymują dodatkową pomoc dydaktyczną. Podstawę idei INTEGRACJI stanowi współpraca dzieci niepełnosprawnych ze zdrowymi.
        Rodzice mają prawo wyboru takiej drogi edukacyjnej dla ich dzieci, która jest najbliższa ich przekonaniom i wartościom. Rodzice dzieci niepełnosprawnych muszą pamiętać, aby działać na korzyść swojego dziecka, pomyśleć, w jakim środowisku dziecko najwięcej się nauczy, ale również gdzie ma szansę znaleźć przyjaciół, rówieśników, którzy go zrozumieją i gdzie po prostu będzie szczęśliwe.

        ŻYCIE CODZIENNE                                       

            W naszej szkole dzieci niepełnosprawne przebywają wśród zdrowych rówieśników, pomiędzy którymi przyjdzie im żyć w przyszłości. Razem uczestniczą we wszystkich uroczystościach i imprezach szkolnych, wyjściach i wycieczkach, zajęciach na basenie. Korzystają ze świetlicy, stołówki szkolnej i biblioteki. W  codziennych trudnościach mogą liczyć na pomoc dzieci zdrowych. Dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi szybciej uczą się obserwując i naśladując inne dzieci. Z drugiej strony pełnosprawni uczniowie wchodzą w bliskie relacje z ich niepełnosprawnymi rówieśnikami. Poprzez wspólne uczenie się dzieci zdrowe uczą się spostrzegania potrzeb innych, akceptacji i tolerancji odmiennych zachowań, opiekuńczości i odpowiedzialności za słabszych. Korzyści są obustronne.

        POZIOM NAUCZANIA
            Poziom nauczania w klasach integracyjnych nie może i nie jest obniżony. Treści programowe są obowiązkowe dla wszystkich uczniów w klasie. Jednak ze względu na zróżnicowane potrzeby edukacyjne dzieci z orzeczeniem o kształceniu specjalnym program modyfikuje się i dostosowuje do indywidualnych możliwości i potrzeb każdego ucznia. Odpowiednie metody, formy, pomoce dydaktyczne, karty pracy dobrane są w taki sposób, aby każdy uczeń opanował wiadomości i umiejętności przewidziane programem danej klasy. 

            W ramach klas integracyjnych dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi otrzymują dodatkowe wsparcie. Korzystają z zajęć:

        • korekcyjno-kompensacyjnych
        • logopedycznych
        • socjoterapeutycznych
        • muzykoterapeutycznych
        • zajęć dydaktyczno-wyrównawczych
        • i innych w miarę potrzeb

        Prowadzone są one przez pedagogów specjalistów w zależności od potrzeb poszczególnych uczniów. Nauczyciel wspomagający prowadzi także dla dzieci niepełnosprawnych zajęcia terapii pedagogicznej. Pomocą służy pedagog szkolny i psycholog.

        Taki charakter pracy pozwala uczniom niepełnosprawnym osiągnąć sukces na poziomie określonym przez ich możliwości.

         RODZICE

            Szkoła wspiera rodziców uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, udziela porad i pomocy specjalistycznej, ukierunkowuje i wspiera wysiłki w pracy z dzieckiem. Dla dobrego funkcjonowania dzieci w klasie integracyjnej konieczny jest bardzo bliski kontakt i współpraca z rodzicami. Sprzyjają temu wspólne imprezy klasowe, spotkania warsztatowe integrujące zespół rodziców, częste kontakty indywidualne.


        Opracowała:
        Małgorzata Pap

         

  • Galeria zdjęć

      brak danych