• Styczeń 2023

• Z fizyką za pan brat

Podczas jednej ze styczniowych lekcji fizyki uczniowie klas ósmych pracując w grupach wykonywali prosty elektroskop, czyli przyrząd służący do wykrywania ładunku elektrycznego, czyli stanu naelektryzowania ciał.

Prosty elektroskop posiada dwa listki wykonane z przewodzącej blaszki, w naszym przypadku były to listki z folii aluminiowej. Listki po naładowaniu ładunkiem przez indukcję lub dotyk odpychają się od siebie, ponieważ ładunki jednoimienne się odpychają.  Oto efekty uczniowskich prac.

W ramach realizacji działań ujętych w projekcie Laboratoria przyszłości dwa zespoły uczniów z klasy 8d (Nadia Kamińska, Maja Kaczmarek, Nadia Mangos, Maja Piekarska, Juliusz Warda) i 8f (Karolina Szpondowska, Zuzanna Wąsowska, Sandra Kostrzewa, Julia Bożuta, Nicole Sałańska) wykonały serię doświadczeń zatytułowanych: Płynna kolumna. Pływanie ciał.

Z przeprowadzonych doświadczeń powstały filmy, z których jeden bierze udział w Festiwalu fizyki organizowanym przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.

Zachęcamy do obejrzenia filmów:

Film nr 1

Film nr 2

Irena Kazanowska

Budowa karmnika

Ciąg dalszy pracy z drewnem, to budowa karmnika dla ptaków. Uczniowie klas szóstych wykonali konstrukcję a klasa 4c wykonała zdobienia wykorzystując wypalarki do drewna. Karmnik został zawieszony na drzewie. Uczniowie zadbają o to, aby ptakom nie zabrakło ziarna, co ułatwi im przetrwanie zimę.

Opracowali:
        Magdalena Maszota
        Krzysztof Białas

Budowa z klocków

Na zajęciach koła technicznego uczniowie klasy 4c wykonywali różnego rodzaje budowle z ekologicznych klocków  Forora. Przestrzenna wyobraźnia wyzwoliła w uczniach niesamowitą kreatywność i powstały ciekawe konstrukcje.

Magdalena Maszota