• Zajęcia profilaktyczne w naszej szkole

Ostatnie miesiące były czasem wytężonej nauki dla naszych uczniów. Nie zapominamy również o zadaniach stawianych przez Program Wychowawczo - Profilaktyczny, które na co dzień wdrażają  wychowawcy, nauczyciele i szkolni specjaliści. Dzięki współpracy z OPTU udało nam się zrealizować w I półroczu roku szkolnego 2022/2023 kilka rekomendowanych przez MEN programów profilaktyki uniwersalnej prowadzonych przez wyspecjalizowanych do tego trenerów:

„Epsilon” w klasach: 3a, 3b, 5c, 5e, 6e, 6b po trzy godziny lekcyjne. Program doskonali: komunikację w klasie i kształtuje umiejętności rozwiązywania trudności w relacjach, formułowanie oczekiwań wobec siebie i innych, umiejętność mówienia o przeżywanych emocjach, wdraża do pozytywnej współpracy, wzmacnia prawidłowe normy zachowania.

„Debatę” w klasach: 6a, 6b, 6d, 6e  po dwie godziny lekcyjne. Zadaniem programu jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu, towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy trzeźwości.

„Unplugged” w klasach: 7a, 7b, 7c, 7d zajęcia trwały 2 dni po 4 godziny lekcyjne. Celem programu jest  ograniczenie inicjowania używania substancji psychoaktywnych – tytoniu, alkoholu, narkotyków oraz ograniczenie przejścia od fazy używania eksperymentalnego do fazy używania problemowego.

„Archipelag Skarbów” w klasach: 8a, 8b, 8g, 8s, zajęcia trwały 2 x 4 godziny lekcyjne, dodatkowo odbyła się prelekcja dla Rodziców na zebraniu. Celem programu jest  zapobieganie różnym zachowaniom ryzykownym i problemom młodzieży (ograniczenie wczesnych kontaktów seksualnych, zapobieganie spożywaniu alkoholu, używaniu narkotyków i dopalaczy, ograniczenie natężenia przemocy rówieśniczej - fizycznej, słownej oraz o podtekście seksualnym).

Od stycznia kolejne klasy będą objęte zajęciami profilaktycznymi.

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie jak najlepiej wykorzystają  wiedzę z warsztatów.

Dziękujemy pani pedagog, Zefirynie Sycik, za organizację i monitorowanie zajęć na terenie szkoły.

Galeria:

Opracowanie: