• Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

rok szkolny 2022/2023

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, który ustanowiony został w 1992 przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Za cele przyjęto upowszechnienie polityki zdrowia psychicznego oraz edukację społeczną w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych.

Szacuje się, że już przed pandemią w 2019 r., jedna na osiem osób na świecie żyła z zaburzeniami psychicznymi. Jednocześnie dostępność do usług oraz środki finansowe dostępne na rzecz zdrowia psychicznego są nadal niewystarczające i są znacznie niższe od tego, co jest potrzebne.

Pandemia COVID-19 spowodowała globalny kryzys zdrowia psychicznego, generując krótko i długoterminowe napięcie, co wpłynęło na zdrowie psychiczne milionów ludzi. Wzrost zarówno zaburzeń lękowych, jak i depresyjnych wynosił ponad 25% w pierwszym roku pandemii. Te tendencje wzrostowe, potwierdzają również nasze badania do Ewaluacji Programu Wychowawczo - Profilaktycznego wykonane w czerwcu 2022 r.

Co chroni nasz dobrostan psychiczny?

- poczucie przynależności (więzi z bliskimi osobami, przy których możemy być sobą: rodzicami, dziadkami, rodzeństwem, przyjaciółmi, kolegami i koleżankami),

- rozmowa o dobrych i gorszych momentach,

- pozytywny klimat otoczenia w domu, pracy i w szkole,

- prospołeczne nastawienie w rodzinie, pracy i w szkole,

- wymaganie od dziecka odpowiedzialności za swoje zachowanie,

- uczenie dzieci udzielania sobie wzajemnej pomocy,

- stwarzanie okazji do przeżywania sukcesów i rozpoznawania własnych osiągnięć,

- zapobieganie przemocy i zdecydowane reagowanie na nią (w domu, pracy i w szkole),

- stwarzanie możliwości odpoczynku i wystarczająco długiego snu, nauka relaksacji,

- rozwijanie pasji i zainteresowań,

- zdrowe odżywianie i unikanie przetworzonej żywności,

- aktywność fizyczna na świeżym powietrzu,

- unikanie używek (np. papierosów również e-papierosów, alkoholu, narkotyków, dopalaczy oraz napojów energetyzujących i innych substancji pobudzających nasz organizm).

W naszej szkole również pamiętamy o tym dniu, na korytarzach rozwieszono informacje jak dbać o zdrowie psychiczne każdego dnia oraz motywujące do poszukiwania pomocy w trudnych chwilach.

Rodziców i nauczycieli zachęcamy również do skorzystania z licznych webinariów o tej tematyce, dostępnych na stronie:

Cykl webinariów poświęconych zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży

Dbajmy o siebie i swoje rodziny każdego dnia.

Zespół ds. wychowania i profilaktyki