• Sala integracji sensorycznej

Codziennie odbieramy z naszego środowiska mnóstwo różnorodnych bodźców. Nasz mózg  segreguje i integruje bodźce zmysłowe, które docierają do niego z naszego ciała. Odpowiednia integracja zmysłów w naszym organizmie ma ogromny wpływ na rozwój ruchowy, poznawczy i emocjonalny.
                  Dysfunkcje integracji sensorycznej powodują, że wrażenia sensoryczne odbierane są ze zbyt dużą, lub zbyt małą intensywnością. Zaburzenia te dotyczą  odbioru i przetwarzania bodźców przedsionkowo – proprioceptywnych, obejmują również system dotykowy, wzrokowy, słuchowy.
                  Terapia integracji sensorycznej, prowadzona w naszej szkole znacznie niweluje te deficyty. Poprawia funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego i pozytywnie wpływa na rozwój dziecka.
        Praca  podczas zajęć nakierowana jest m.in. na:

• zintegrowanie pracy poszczególnych zmysłów,
        • poprawę w zakresie ogólnej sprawności fizycznej (m.in. planowania motorycznego, koordynacji ruchowej, równowagi ),
        • koordynację pracy półkul mózgowych,
        • integrowanie przetrwałych odruchów,
        • rozwijanie reakcji równoważnych ,
        • kształtowanie obustronnej koordynacji oraz utrwalanie schematu ciała.

Zajęcia odbywają się w specjalnej sali, wyposażonej w nowoczesny sprzęt i atrakcyjne dla dzieci pomoce dydaktyczne.

Uczniowie z radością wykonują ćwiczenia na sprzęcie podwieszanym (huśtawkach, hamakach, platformach), które dostarczają stymulacji w ruchu liniowym bądź rotacyjnym. Ćwiczenia ruchowe realizowane podczas zajęć stymulują system nerwowy dziecka i dostarczają różnorodnych wrażeń zmysłowych. Uczeń czuje, że odnosi sukcesy, przez co podnosi swoją samoocenę i stawia sobie coraz to nowsze wyzwania. Funkcjonowanie dziecka poprawia się również poza salą terapeutyczną (wydłuża się czas koncentracji na zadaniu, widać postępy w zakresie mowy, uczenia się i ogólnej sprawności fizycznej). Dzieci uczestniczą w kreowaniu zajęć wspólnie z terapeutą, co sprawia im ogromną satysfakcję.

Marta Dobrowolska