• Zasady bezpieczeństwa obowiązujące w Internecie

Drodzy Uczniowie!

Dla wielu z Was korzystanie z komputera nie jest żadnym problemem, podobnie jak posługiwanie się telefonem komórkowym. Zazwyczaj sprawnie poruszacie się w internecie i bez trudności komunikujecie się ze swoim koleżankami i kolegami. Powinniście jednak znać zagrożenia, które wynikają ze stosowania nowych technologii, a także wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

Szczególnie dużo mówi się o tym w pierwszej połowie lutego, kiedy to obchodzony jest w całej Europie Dzień Bezpiecznego Internetu, zainicjowany przez Komisję Europejską. Zadaniem tej corocznej akcji jest zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

W internecie kryje się wiele zagrożeń. Jeśli zapamiętacie kilka podstawowych zasad i będziecie ich przestrzegać, możecie czuć się bezpiecznie. Przeczytajcie uważnie wskazówki, które podane są poniżej w linkach i przez chwilę się nad nimi zastanówcie – na pewno zrozumiecie, dlaczego pewnych rzeczy nie powinniście robić, a inne wręcz musicie.

Polecam serwisy internetowe, który poruszają kwestię bezpieczenstwa w sieci:

Sieciaki.pl

- Filmy:

Owce w sieci

3...2...1...Internet

Zostań znajomym swojego dziecka

A oto najważniejsze dla Was informacje (źródło: sieciaki.pl):

Zagrożenia

Zasady bezpieczeństwa

Porady – surfuj bezpiecznie

Polecam również materiały instruktażowe o bezpieczeństwie w mediach dla uczniów, nauczycieli i rodziców na platformie  www.cyfrowobezpieczni.pl
        - dla klas 1-3  https://www.cyfrowobezpieczni.pl/strefa-ucznia/filmoteka/materialy-instruktazowe-dla--klas 1-3
        - dla klas 4-6  https://www.cyfrowobezpieczni.pl/strefa-ucznia/filmoteka/materialy-instruktazowe-dla--klas 4-6
        - dla klas 7-8  https://www.cyfrowobezpieczni.pl/strefa-ucznia/filmoteka/materialy-instruktazowe-dla--klas 7-8

Pomoc związana z zagrożeniami wynikającymi ze stosowania nowoczesnych technologii

• pomoc dla dzieci i młodzieży, którzy doświadczają zagrożeń online jest dostępna w Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 oraz na stronie www.116111.pl
        • pomoc i wsparcie dla rodziców, których dzieci doświadczają zagrożeń online oraz dla nauczycieli jest dostępna pod numerem 800 100 100 oraz na stronie www.800100100.pl

Z obydwoma numerami można połączyć się bezpłatnie ze wszystkich telefonów stacjonarnych lub komórkowych, a także wysłać wiadomość online do konsultantów.

A na koniec proponuję Wam krótkie przypomnienie dobrych zasad obowiązujących w internecie czyli NETYKIETĘ.

Drodzy Uczniowie!

Zapraszam Was do sprawdzenia swojej wiedzy dotyczącej zagrożeń i znajomości zasad postępowania podczas korzystania z internetu. W zakładce na górze strony znajdziecie kilka ciekawych quizów.

Hanna Kamieniarz