Lekturki spod chmurki
Do realizacji innowacji pedagogicznej pt. „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” przystąpi wychowawca kl. 3a p. Marta Grabowska. Jest to międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III, opracowany przez p. Honoratę Szanecką - nauczycielkę i dyrektora szkoły podstawowej w Klonowie.
Innowacja opiera się na zmianie sposobu omawiania czytanych lektur szkolnych, na zaangażowaniu uczniów w aktywne działania oraz na upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem.
Ponadto innowacyjna formuła edycji II projektu polega na wzmacnianiu więzi ze środowiskiem przyrodniczym, rozwijaniu poczucia troski i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie. Poprzez czytanie lektur, uczniowie zostaną wprowadzeni w problematykę dotyczącą zmian klimatycznych, postaw ekologicznych oraz szeroko pojętej ochrony środowiska.
Innowacja pedagogiczna odbywać się będzie od 23 września 2020 r. do 21 czerwca 2021 r. dwie godziny w miesiącu podczas zajęć edukacji wczesnoszkolnej.
Projekt składać się będzie z trzech MODUŁÓW:
I MODUŁ - jesienny - od 23.09.2020 r. do 21.12.2020 r.
MAŁA CHMURKA W KRAINIE DRZEW
II MODUŁ - zimowy - od 22.12.2020 r. do 20.03.2021 r.
MAŁA CHMURKA W KRAINIE ŚNIEGU
III MODUŁ - wiosenny - od 21.03.2021 r. do 21.06.2021 r.
MAŁA CHMURKA W KRAINIE SŁOŃCA
W każdym z modułów uczestnik (zespół klasowy) wybierze jedną spośród czterech zaproponowanych lektur, do której wykona co najmniej cztery zadania. Lektury będą czytane przez nauczyciela lub przez uczniów, a także przez zaproszonych gości.
Klasa i nauczyciel otrzymają CERTYFIKAT, a także DYPLOMY po zrealizowaniu WSZYSTKICH TRZECH MODUŁÓW.
MAŁA CHMURKA W KRAINIE DRZEW
Za nami już realizacja pierwszego z trzech modułów projektu czytelniczo – ekologicznego pod tytułem ,,Mała chmurka w krainie drzew”. Na początku realizacji tego modułu wykonaliśmy klasowe drzewo czytelnicze. Uczniowie zapisywali na listkach przeczytane tytuły książek. Codziennie czytaliśmy lekturę ,,Drzewo życzeń” Katherine Applegate.
W szkole uczniowie uzupełnili i ozdobili lekturniki. Z wielką radością ulepili plastelinowe Czytusie. Wychodziliśmy na spacery i obserwowaliśmy drzewa w pobliżu szkoły, ucząc się rozróżniać ich liście. Powstała piękna i kolorowa praca plastyczna z liśćmi w roli głównej.
Podczas nauki zdalnej dzieci obejrzały ekologiczny film: ,,Mała chmurka w krainie drzew”. Zapoznali się w nim z procesem powstawania papieru i dowiedzieli się, jak można powtórnie wykorzystać papier. Pracując w domu uczniowie wykonali pracę plastyczną przedstawiającą sylwetę głównego bohatera.
Uczniowie z pomysłem stworzyli plakaty zachęcające dzieci i młodzież do czytania papierowych książek.
Na koniec zebraliśmy i uporządkowaliśmy informacje dotyczące lektury i omawianych zagadnień ekologicznych, wysłuchaliśmy piosenkę ,,Ekologiczne reggae” i bawiliśmy się w grę ,,Wyturlaj drzewo”.
Otrzymaliśmy potwierdzenie zaliczenia realizacji I modułu.
MAŁA CHMURKA W KRAINIE ŚNIEGU
W styczniu przystąpiliśmy do realizacji zadań modułu II pt. „Mała chmurka w krainie śniegu”. Do modułu zimowego wybraliśmy lekturę "Zagubiona w śniegu" Holly Webb.
Zaczęliśmy od poznania głównych celów i zadań, które powinniśmy zrealizować. Następnym krokiem było przygotowanie gazetki ściennej informującej o tematyce, jaką będziemy realizować. Z ciekawością obejrzeliśmy film o „Małej chmurce w krainie śniegu”. Uczniowie wysłuchali lektury czytanej przez nauczyciela. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do uzupełnienia kolejnych stron lekturnika.
Zorganizowaliśmy pokaz eko-mody, podczas którego dzieci wykonały swoje stroje z materiałów z recyklingu. Pomysły dzieci były niesamowite.
Uczniowie nie zapomnieli również o ekologii i wykonali przepiękne bałwanki z recyklingowych materiałów.
Obejrzeliśmy film o śnieżynkach i dowiedzieliśmy się, jak powstają. Uczniowie z wielką chęcią wykonali swoje śnieżynki z patyczków higienicznych. Zrealizowaliśmy zabawę badawczą „Laboratorium badania śniegu”, która polegała na zbadaniu śniegu za pomocą wszystkich zmysłów: wzroku, węchu, smaku, słuchu oraz dotyku.
Uczniowie uczyli się piosenki „Ekologiczne reggae”, a także wykonali pracę plastyczną „Wyturlaj bałwana”.
Ponadto omówiliśmy z uczniami zagadnienie efektu cieplarnianego i jego wpływu na topnienie lodowców oraz zmniejszenie opadów śniegu. Na koniec uczniowie obejrzeli film edukacyjny: „Segregujmy odpady, to się opłaca nam wszystkim”, a następnie rozmawialiśmy na temat recyklingu.
Zimowy moduł dostarczył nam wielu ciekawych zajęć i pozytywnych emocji.
Po wykonaniu wszystkich zadań otrzymaliśmy potwierdzenie ukończenia II modułu.
MAŁA CHMURKA W KRAINIE SŁOŃCA
Za nami już realizacja ostatniego modułu projektu czytelniczo – ekologicznego pod tytułem ,,Mała chmurka w krainie słońca”. Na początku wykonaliśmy gazetkę ścienną o autorce i książce, jaką będziemy realizować. Umieściliśmy na niej też własnoręcznie wykonane słoneczka z papieru, a na wyciętych serduszkach uczniowie wypisali dobre uczynki, które zrobili dla swoich najbliższych. Codziennie czytaliśmy lekturę ,,Słoneczko” Marii Buyno-Arctowej.
Uczniowie uzupełnili i ozdobili lekturniki, a także w grupach przygotowali makietę domu, w którym zamieszkała główna bohaterka książki.
Zorganizowaliśmy piknik czytelniczy pod chmurką, na którym czytaliśmy fragmenty przyniesionych przez dzieci książek. Przygotowaliśmy klasowy Międzynarodowy Dzień Ziemi, podczas którego uczniowie wykonali ekologiczne plakaty, a także przeczytaliśmy fragmenty naszej lektury.
Następnie uczniowie wysłuchali opowiadanie „Mała chmurka w krainie słońca”, a potem odpowiadali na pytania kluczowe skorelowane z celem lekcji. Uczniowie śpiewali piosenkę „Ekologiczne reggae”, a także pobawili się w zabawę detektywistyczną: „Żółty, jak”.
Obejrzeliśmy filmy edukacyjne: „Butelka może spowodować pożar w lesie” oraz „Jak należy zachować się, gdy zobaczymy pożar w lesie lub na łące?”, a następnie omówiliśmy problem zaśmiecania lasu oraz sposobu zachowania się w przypadku wybuchu pożaru. Uczniowie wykonali plakaty zachęcające innych do szanowania lasu.
Porozmawialiśmy o tym, co to jest energia, a następnie obejrzeliśmy film „Odnawialne źródła energii.” Uczniowie wymienili się wiedzą pozyskaną z materiału wideo. Po obejrzeniu „Jak wykorzystać energię słoneczną?” rozmawialiśmy na temat wykorzystania energii słonecznej.
Posadziliśmy w klasie cebulę. Wykorzystaliśmy do tego dwie doniczki, które umieściliśmy na parapecie. Jedna z nich została szczelnie przykryta tekturowym pudełkiem. Zadaniem uczniów było pielęgnowanie jednej z roślin i obserwowanie obu upraw przez dłuższy okres czasu. Swoje spostrzeżenia zamieszczaliśmy na karcie obserwacji.
Na zakończenie III modułu i całego projektu otrzymaliśmy potwierdzenia wykonania zadań oraz certyfikaty i dyplomy dla wszystkich uczniów.
Opracowała:
Marta Grabowska