- Projekty, ciekawe zajęcia
- Projekt „Szkoła Tolerancji”
- Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
- Tydzień Kodowania i Godzina Kodowania
- Nasze Zielone Wzgórze
- List do Królowej Elżbiety
- Międzynarodowy projekt eTwinningowy 2016
- Godzina Kodowania 2017 w klasach 4-5
- Lodowe miasto czy Planeta Dobra? - warsztaty profilaktyczne
- Wizyta klas 4a i 4g w Miejskim Domu Kultury w Wołominie
- 100 roślin na 100-lecie odzyskania niepodległości
- Lektura a klocki Lego
- Spacer dla Niepodległej
- Makiety uczniów kl. 4e
- 100 pozdrowień
- Kolorowa kuchnia pana Kleksa
- Klasa 5b i 6b w powiatowej bibliotece
- Wiosenne porządki
- Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
- Czytaj Tolkiena! Szczególnie 25 marca
- Kolorowa kuchnia pana Kleksa
- „Wołomin w liczbach”
- „Dziady” w MDK Wołomin
- Uczta na Olimpie w kl. 5a
- Przygotowania kl. 6g do Szkolnego Kiermaszu Świątecznego
- EUROWEEK - warsztaty językowe
- „Fizyka wszędzie styka”
- Metoda projektu na lekcjach języka polskiego w klasach piątych
- Konstrukcje, budowle…
- Bezpiecznie w Internecie
- Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
- Projekt „Baczyński”
- Krzysztof Kamil Baczyński w klasach czwartych i piątych
- Kochamy polskie litery!
- Ogólnopolski Projekt Baczyński
- Projekt: „Dziady cz. II”
- „WARTE ZAPAMIĘTANIA” - akcja z okazji 11 LISTOPADA
- EUROWEEK - warsztaty językowe w Dusznikach - Zdroju
- Warsztaty „Od przedszkolaka do biznesmena”
- Pokaz robota humanoidalnego
- Akcja „Żonkile”
- „Balladyna” na lekcji języka polskiego
- Gra z lekturą
- „U nas na Olimpie”
- Innowacyjna Historia
- Godzina Kodowania 2022
- EUROWEEK - warsztaty językowe w Międzygórzu
- Warsztaty ekologiczne
- O ekologii inaczej…
- Życzenia od księżnej Kate i księcia Williama
- Spotkane z sekretarzem Wisławy Szymborskiej - Michałem Rusinkiem
- „Tkanie kolorowych krajek metodami pradziejowymi” - warsztaty
- Zielone Klasy dla owadów
- TWÓRCY ŚWIATŁA - warsztaty w wołomińskiej Fabryczce
- Spotkanie autorskie z Krzysztofem Piersą
- Prezentacja postaci mitologicznych
Spotkane z sekretarzem Wisławy Szymborskiej - Michałem Rusinkiem
Rok 2023 został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Wisławy Szymborskiej. Już 2 lipca będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin polskiej noblistki. Z tej okazji Rada Rodziców sfinansowała spotkanie z panem Michałem Rusinkiem - sekretarzem Wisławy Szymborskiej. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie klas VIII i VII, a także wszyscy zainteresowani. Moderatorem spotkania była pani Aleksandra Syrówka. Pan Michał Rusinek przybliżył nam postać poetki, a także opowiedział, jaką osobą była prywatnie.
Michał Rusinek to polski literaturoznawca, tłumacz, pisarz, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Został sekretarzem Wisławy Szymborskiej wkrótce po otrzymaniu przez nią nagrody Nobla, a od 2012 roku jest prezesem fundacji Wisławy Szymborskiej, której celem jest opieka nad spuścizną literacką poetki.
Michał Rusinek spotkał się pierwszy raz z Wisławą Szymborską pół roku przed otrzymaniem przez nią Nagrody Nobla. Nie wiedział wtedy jeszcze, że będą później razem pracować. Kiedy ich drogi znowu się połączyły, a on został jej sekretarzem, bardzo pomógł kobiecie w ogarnięciu chaosu, który zapanował po otrzymaniu nagrody nobla. Przykładowo, mówił o segregacji jej listów, na te oficjalne, ale również te od przyjaciół Szymborskiej. Nie chciała ona bowiem, żeby jej bliżsi znajomi pomyśleli, że od nagrody poprzewracało jej się w głowie. Z tego powodu na listy od nich odpisywała ręcznie.
Pan Rusinek opowiadał nam o tym, jak wyglądało tworzenie wierszy przez Wisławę Szymborską. Pisała je wieczorami, jednak, jeśli następnego dnia z rana któryś jej się nie podobał, wyrzucała go. Uważała bowiem, że niektórych wierszy nie powinno się publikować, zwłaszcza na siłę. Pewne wydawnictwo umówiło się nawet ze składowiskiem śmieci, żeby przekazywali im wszystko, co było w koszu na śmieci Wisławy. Stąd też wiele nieznanych utworów ujrzało światło dzienne.
Opowiedział również, że Wisława była jedną z niewielu noblistów, którzy nie chcieli dostać Nagrody Nobla. Wielu poetów po jej otrzymaniu przestawało pisać, a ona to kochała. Dlatego mimo tego, że otrzymała mnóstwo pieniędzy, nie przestała tworzyć wierszy.
Michał Rusinek opowiadał też o charakterze poetki. Mówił, że była osobą pozytywną, jednak potrafiła być złośliwa. Pewna fanka napisała do Wisławy o swoim mężu, który powiedział jej, że jest za ładna, żeby być poetką, na co ta jej odpowiedziała, że jest piękną kobietą.
Podczas swojego wykładu nasz gość wspomniał również o współczesnej piosenkarce Sanah, która „odnawia” starsze, polskie utwory i pozwala im odżyć. Mówił, że już miał okazję osobiście za to podziękować Zuzi, a przy okazji wręczył jej kwiaty. Napisała ona melodię do wiersza Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy”. Dzięki temu Szymborska zyskała popularność na nowo, tym razem wśród młodzieży.
Po prezentacji uczniowie mogli zadawać pytania sekretarzowi. Jedno z ciekawszych to: „Jak zostać poetą?” Pan Michał Rusinek, odpowiedział, iż trzeba zacząć od tłumaczenia wierszy na język polski. Dobrze byłoby mieć też osobę, najlepiej nie z rodziny, która szczerze oceni powstałe utwory. Kto wie, może któryś z uczniów naszej szkoły posłucha rady pana Michała, zacznie tworzyć utwory, a nawet zdobędzie kiedyś Nagrodę Nobla...
Na koniec każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z sekretarzem i podziękować mu za fascynujący wykład. To było niezapomniane przeżycie spotkać tak wyjątkowego człowieka i dowiedzieć się jak żyją i tworzą polscy nobliści.