Pracownia polisensoryczna
Pracownia polisensoryczna
Pracownia polisensoryczna czyli sala poznawania świata to specjalne, zaciemnione pomieszczenie, w którym zdaje się, że szkolna rzeczywistość jest gdzieś daleko… Nie znajdziemy tu ławek, tablicy ani mądrych książek. Najważniejszy jest wspólny kontakt, zabawa i relaks. Sala jest zaaranżowana tak, aby każdy mógł poczuć się bezpiecznie i swobodnie. Taka atmosfera ciepła sprzyja łagodzeniu stresów i wyciszeniu emocjonalnemu po kilku godzinach zajęć lekcyjnych. Odpowiednia muzyka, gra kolorów powodują również, że dzieci stają się bardziej spontaniczne, otwarte w kontakcie między sobą, ale również w relacji z nauczycielem.
Dodatkowym atutem jest, iż nauczyciel specjalista przebywa w sali z kilkorgiem dzieci, co pozwala nie tylko na stworzenie szczególnej więzi, ale również daje możliwość swobody uczniowi w wyborze aktywności, co rozwija jego kreatywność i wyobraźnię.
W czasie zajęć dzieci chętnie same proponują rodzaj bodźców, co właśnie zależy od ich indywidualnych preferencji i możliwości percepcyjnych. Spędzenie czasu w warunkach wybranej, dobrowolnej aktywności daje im niesamowite poczucie „sprawczości”, co ma przecież wpływ na wzmocnienie pozytywnej samooceny.
Warto zaznaczyć, iż sala poznawania świata w naszej szkole została pozyskana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Poniżej znajduje się opis sprzętu znajdującego się w sali.
1) Panel interaktywny z przyciskami
Urządzenie posiadające 8 różnokolorowych przycisków umożliwiających bezprzewodową interakcję z kolumną bulgoczącą oraz z kaskadą światłowodową.
2 ) Kostka interaktywna
Wielobarwny miękki sześcian o długości boku ok. 30 cm, którego każda ściana ma inny kolor. Zawarte wewnątrz kostki urządzenie umożliwia dziecku bezprzewodową interakcję z kolumną bulgoczącą oraz z kaskadą światłowodową.
3) Interaktywna lampa do światłowodów
Urządzenie generujące światło potrzebne do oświetlenia światłowodowej kaskady, umożliwiające zmianę kolorów w 8-miu wariantach. Kolory te odcieniem i nasyceniem odpowiadają kolorom na sześcianie i przyciskach interaktywnych.
4) Kaskada światłowodowa
Wiązka światłowodów, wykonana z ok. 100 światłowodów (nie szklanych), o długości co najmniej 200 cm każdy.
5) Interaktywna kolumna bulgocząca
Kolumna przezroczysta do wypełniania wodą, o wymiarach: długość 150 cm i średnica zewnętrzna 15 cm, podświetlana w 8-miu kolorach, które odcieniem i nasyceniem odpowiadają kolorom na kostce interaktywnej i panelu interaktywnym. Dziecko ma możliwość wybrania koloru podświetlenia, włączenia i wyłączenia przepływu bąbelków powietrza przy użyciu osobnych urządzeń: kostki lub panelu interaktywnego. Urządzenie jest zasilane napięciem bezpiecznym.
6) Podstawa do bulgoczącej kolumny
Miękko wyściełana podstawa do interaktywnej bulgoczącej kolumny i interaktywnej lampy.
7) Rzutnik światła
Rzutnik światła białego, umożliwiający współpracę z innymi urządzeniami w celu generowania ruchomych efektów świetlnych np. na ścianach.
8) Zestaw tarcz obrotowych wraz z silnikiem
Zestaw tarcz obrotowych (6 szt. z różnokolorowymi wzorami i 6 szt. przezroczystych, do samodzielnego nanoszenia wzorów) do wyświetlania wzorów świetlnych na płaszczyznach (np. ścianach) za pomocą światła przechodzącego. Krajobraz leśny, morski, pustynny itp.
9) Kula lustrzana z reflektorem o zmiennej barwie światła
Lustrzana kula do generowania efektów świetlnych, o średnicy 300 mm, zasilana z sieci, wyposażona w wolno obracający się silnik. W zestawie także reflektor punktowy wyposażony w obrotową tarczę z 4 zmieniającymi się barwami.
10) Mini wieża z systemem Hi-Fi
11) Zestaw 3 płyt CD z muzyką relaksacyjną – razem, co najmniej 120 minut
12) Zestaw elementów miękkich: 3 materace składanie miękkie o wymiarach min. 180x80x10 cm oraz puf o wymiarach 120x25 cm
13) Materiały edukacyjne
Opracowała:
Karolina Grzywińska