• „Planeta dobra” - program profilaktyczno-wychowawczy

15.03.2021 r. uczniowie kl. 3c i kl. 3d uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych organizowanych przez Centrum Edukacji i Profilaktyki Stowarzyszenia Epsilon Plus.

Podczas trzygodzinnych zajęć pt. „Planeta dobra” uczniowie razem z trenerami wybrali się w podróż na odległą planetę wspólnie narysowanymi rakietami. Tam czekała na ratunek osoba potrzebująca pomocy. Uratowanie tajemniczej postaci było możliwe tylko po wykonaniu kilku zadań opartych na wzajemnej współpracy, aktywnego działania i wzajemnej życzliwości. Wszystkie grupy bardzo dobrze poradziły sobie z wykonaniem tego zadania.

Uczestnicy wyprawy dotarli na Błędną Planetę, zamieszkaną przez Potwora, który naruszał ich granice osobiste. Po pokonaniu Stwora bez przeszkód trafili na właściwą planetę, którą zaatakował wirus Egoizmu. Aby ją uratować musieli unieszkodliwić wirusa, a można go pokonać tylko dobrym słowem.

Na zakończenie zajęć każdy uczeń skierował kilka miłych zdań pod adresem wybranej koleżanki, kolegi, przekonując że każdy w klasie jest tak samo ważny.

Wspólna praca i zabawa oraz postawione przed grupą zadania, uzmysłowiły dzieciom jak ważna w życiu jest nasza postawa wobec innych, istotne jest również dostrzeganie i docenianie wszystkich osób wokół nas.

Podczas zajęć wszyscy byli skupieni i bardzo zainteresowani tematem. Zgodnie i aktywnie współpracowali w grupach. Zajęcia bardzo się podobały uczniom, a ostatni moment wzruszył niektórych z nich.

Na zakończenie wysnuli wniosek, że takie momenty warto powtarzać w klasie częściej, mówić innym miłe zdania nie tylko przy okazji specjalnych warsztatów, ale też na co dzień.

Zdjęcia i opracowanie:
        Joanna Mańkowska