- Wycieczki szkolne
- Klasa 4f i 4g w Ossowie
- Klasa 5b w Teatrze Lalka
- Kl. 4f w Muzeum Etnograficznym i Manufakturze bombek
- Siódemka na Kaszubach
- Wycieczka Zielonych Klas
- Klasa 6a i 6f w WFDiF w Warszawie
- Wycieczka klas 7b, 7c, 8g do Energylandii, Krakowa, Oświęcimia, Wieliczki
- Wycieczka kl. 4f i 5b do Torunia
- Wycieczka kl. 8a i kl. 8d do Łodzi
- Wycieczka kl. 5b i 5e do Żelazowej Woli i Sromowa
- Klasy 8a, 8d, 8e na Mazurach
- Wycieczka do Sandomierza kl. 6a i 6b
- Warsztaty świąteczne w Pomiechówku kl. 4a i 4d
- Wycieczka klas 5a, 6b i 6e do Białowieży
- Wycieczka klas 7b, 8b i 8c do Trójmiasta
- Wycieczka klas 5a i 5b do Żelazowej Woli i Nieborowa
- Warsztaty patriotyczne w „Kreatywnych Klockach”
- Wizyta kl. 8d w Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Heleny i Stefana Nasfeterów
- Wycieczka kl. 5a i 5b do Lublina
- Wycieczka kl. 7a i 7b do Czarnolasu
- Wycieczka klas 8 na Żywiecczyznę
Wycieczka kl. 4f i 5b do Torunia
W piątek 22 października 2021 roku uczniowie klas 5b oraz 4f wraz z wychowawcami oraz opiekunami udali się na wycieczkę do Torunia. W podróż wyruszyliśmy autokarem spod szkoły już o godzinie 6:00.
Po długiej podróży pierwszym miejscem, pod które podjechaliśmy, były mury miejskie w Toruniu. Tam spotkaliśmy naszego przewodnika.
Weszliśmy do Starego Miasta, w którym widzieliśmy Krzywą Wieżę. Stawaliśmy piętami przy ścianie i wyciągaliśmy ręce do przodu, jednak nie potrafiliśmy zachować równowagi.
Mijaliśmy wspaniałe budynki tego miasta. W końcu zatrzymaliśmy się przy pomniku flisaka, który grał na skrzypcach. Przewodnik powiedział nam, że żaby, których kiedyś było pełno w mieście, poszły za chłopcem, zachwycając się jego melodią.
Chwilę później zobaczyliśmy pomnik psa Filusia. Podobno, kiedy pogłaszcze się jego głowę, będzie się miało dobre oceny, a gdy pogłaszczemy ogon, będziemy mieć mnóstwo przyjaciół. Każdy podchodził i głaskał go z zapałem.
Po pewnym czasie doszliśmy do zegara słonecznego umieszczonego na wieży katedralnej. Wyjątkowe w nim było to, iż posiadał on jedną wskazówkę w kształcie dłoni.
Następnie udaliśmy się do pomnika osoby, która niewątpliwie kojarzy się z Toruniem – oczywiście chodzi o wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika. Zauważyliśmy, że prawą ręką wskazuje on niebo, a w lewej trzyma sferę armilarną. Pod pomnikiem widnieje napis po łacinie: Nicolaus Copernicus Thorunensis. Terrae motor, Solis Caelique stator, co oznacza po polsku: Mikołaj Kopernik Torunianin. Ruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i Niebo.
Potem zobaczyliśmy posąg osiołka. Każdy chciał na niego usiąść i go pogłaskać. Następnym punktem zwiedzania był pomnik piernikarki. Miała ona długą suknię, a w ręce niosła koszyk pełen pierników.
Nadeszła pora na obiad, więc poszliśmy na smaczny posiłek do restauracji. Po napełnieniu naszych brzuszków i chwili odpoczynku mogliśmy kontynuować naszą wycieczkę.
Wreszcie udaliśmy się do wyczekiwanego przez wszystkich miejsca - Piernikarni Mistrza Bogumiła.
Pani piernikarka zaczęła mówić o przyprawach i ich zastosowaniu w pieczeniu pierniczków. Każdy z nas dostał kulkę ciasta, którą musiał następnie odpowiednio uformować w specjalnie przygotowanej drewnianej formie. Chwilę później wyciągaliśmy ciasto i kładliśmy na tacę, która trafiła do pieca.
W czasie kiedy pierniki się piekły, poszliśmy kupić pamiątki – magnesy oraz pierniki z lukrowymi ozdobami. W końcu wszyscy wrócili na miejsca, a piernikarka opowiedziała nam legendę o słynnych piernikach zwanych Katarzynkami. Wszyscy słuchali uważnie. Gdy ciastka się upiekły, pani zapakowała każdemu jego piernik w papierową torbę. To był koniec naszej przygody w piernikarni.
Kiedy już opuściliśmy cukiernię Mistrza Bogumiła, szliśmy przez kilka minut, gdy nagle natrafiliśmy na mural Starego Miasta Torunia. Był wykonany bardzo starannie.
Zobaczyliśmy jeszcze pomnik Jana Pawła II. Na cokole były zapisane słowa, które papież powiedział, podczas swojej wizyty w Toruniu: „Pozdrawiam bliski mojemu sercu Toruń i piękne Pomorze Nadwiślańskie”. Było przy nim również mnóstwo kwiatów oraz zniczy.
Poza tym widzieliśmy również plan miasta przygotowany specjalnie dla osób niewidomych. Każdy go dotykał.
Na koniec udaliśmy się do planetarium. Pokaz traktował o otaczającej Ziemię przestrzeni kosmicznej. Poznaliśmy wiele ciekawych astronomicznych ciekawostek. Niestety potem musieliśmy już iść do autokaru.
Myślę, że wycieczka była bardzo udana i ciekawa. Dzięki wizycie, dowiedzieliśmy się wielu wspaniałych rzeczy. Jestem pewna, że każdy miło wspomina ten dzień.
Galeria zdjęć
Opracowała:
Krystyna Dąbrowska, klasa 5b