Sala integracji sensorycznej
Sala integracji sensorycznej
Codziennie odbieramy z naszego środowiska mnóstwo różnorodnych bodźców. Nasz mózg segreguje i integruje bodźce zmysłowe, które docierają do niego z naszego ciała. Odpowiednia integracja zmysłów w naszym organizmie ma ogromny wpływ na rozwój ruchowy, poznawczy i emocjonalny.
Dysfunkcje integracji sensorycznej powodują, że wrażenia sensoryczne odbierane są ze zbyt dużą, lub zbyt małą intensywnością. Zaburzenia te dotyczą odbioru i przetwarzania bodźców przedsionkowo – proprioceptywnych, obejmują również system dotykowy, wzrokowy, słuchowy.
Terapia integracji sensorycznej, prowadzona w naszej szkole znacznie niweluje te deficyty. Poprawia funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego i pozytywnie wpływa na rozwój dziecka.
Praca podczas zajęć nakierowana jest m.in. na:- zintegrowanie pracy poszczególnych zmysłów,
- poprawę w zakresie ogólnej sprawności fizycznej (m.in. planowania motorycznego, koordynacji ruchowej, równowagi ),
- koordynację pracy półkul mózgowych,
- integrowanie przetrwałych odruchów,
- rozwijanie reakcji równoważnych ,
- kształtowanie obustronnej koordynacji oraz utrwalanie schematu ciała.
Zajęcia odbywają się w specjalnej sali, wyposażonej w nowoczesny sprzęt i atrakcyjne dla dzieci pomoce dydaktyczne.
Uczniowie z radością wykonują ćwiczenia na sprzęcie podwieszanym (huśtawkach, hamakach, platformach), które dostarczają stymulacji w ruchu liniowym bądź rotacyjnym. Ćwiczenia ruchowe realizowane podczas zajęć stymulują system nerwowy dziecka i dostarczają różnorodnych wrażeń zmysłowych. Uczeń czuje, że odnosi sukcesy, przez co podnosi swoją samoocenę i stawia sobie coraz to nowsze wyzwania. Funkcjonowanie dziecka poprawia się również poza salą terapeutyczną (wydłuża się czas koncentracji na zadaniu, widać postępy w zakresie mowy, uczenia się i ogólnej sprawności fizycznej). Dzieci uczestniczą w kreowaniu zajęć wspólnie z terapeutą, co sprawia im ogromną satysfakcję.
Opracowała:
Marta Dobrowolska