CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki
Do realizacji innowacji pedagogicznej pt. „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” przystąpili uczniowie kl. 2c pod kierunkiem wychowawcy p. Joanny Mańkowskiej.
Jest to ogólnopolski projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III, opracowany przez p. Honoratę Szanecką - nauczycielkę i dyrektora szkoły podstawowej w Klonowie.
Innowacja będzie realizowana w terminie od 2 września 2019 r. do 31 maja 2020 r.
Projekt realizowany będzie w klasie od 1 października 2019 r. do 30 kwietnia 2020 r. przez jedną godzinę lekcyjną w tygodniu podczas zajęć edukacji wczesnoszkolnej, wrzesień będzie czasem na zebranie i opracowanie dokumentacji, maj – miesiącem poświęconym na ewaluację.
Nauczyciel realizujący program opierać się będzie na umiejętnościach i doświadczeniach własnych oraz na sugestiach i pomysłach innych osób biorących udział w projekcie, poprzez wymianę wspólnych doświadczeń na stronie projektu.
Zajęcia odbywać się będą na terenie szkoły lub poza nią. Podczas zajęć wykorzystane zostaną pomoce dydaktyczne posiadane przez szkołę oraz przez każdego ucznia.
Przed rozpoczęciem projektu nauczyciel prowadzący innowację uzyskał od autora projektu ZGODY dla RODZICÓW na udział dzieci w projekcie oraz na wykorzystanie ich wizerunku.
Ponadto autor projektu udostępnił nauczycielom bezpłatne narzędzie w postaci LEKTURNIKA do wydrukowania dla każdego ucznia.
Projekt składa się z trzech MODUŁÓW:
- I MODUŁ - od 01.10.2019 r. do 31.12.2019 r. - FIKUŚNE LEKTURKI SPOD CHMURKI
- II MODUŁ - od 01.01.2020 r. do 29.02.2020 r. - ZWIERZĘCE LEKTURKI SPOD CHMURKI
- III MODUŁ - 01.03.2020 r. do 30.04.2020 r. - POLSKIE LEKTURKI SPOD CHMURKI
W każdym z modułów zespół klasowy wybiera jedną spośród czterech zaproponowanych lektur, do której wykona co najmniej cztery zadania.
Lektury będą czytane przez nauczyciela oraz uczniów, a także zaproszonych gości.
Po zrealizowaniu każdego modułu nauczyciel umieści na stronie projektu sprawozdanie w formie opisu i kilku zdjęć, dzięki czemu otrzyma od autora projektu POTWIERDZENIE realizacji tego modułu.
W celu otrzymania CERTYFIKATU końcowego dla klasy oraz nauczyciela, a także DYPLOMÓW dla uczniów, wymagane będzie zrealizowanie WSZYSTKICH TRZECH MODUŁÓW.
Udział w projekcie jest BEZPŁATNY.
Nasze działania dotyczące I modułu i działań związanych z lekturą „Dzikie łabędzie” H. CH. Andersena dobiegły końca.
Otrzymaliśmy potwierdzone zaliczenie realizacji I modułu.
W czasie realizacji II modułu czytaliśmy książkę Toma Justyniarskiego pt. „Psie troski”.
Jest to prawdziwa historia opowiadająca o losach bernardyna - suczki Betty, która mieszkała w schronisku dla zwierząt. Bardzo trudno jej było zaufać ludziom, gdyż wcześniej została skrzywdzona przez człowieka. Dopiero w domu Adasia, który ją adoptował i bardzo pokochał zmienił się jej los, a wierna suczka uratowała życie chłopca.
Zorganizowaliśmy w klasie wystawkę książek o zwierzętach, wśród nich nasza lektura.
Wspólnie z SU kl. 1-3 przeprowadziliśmy zbiórkę karmy dla zwierząt wśród wszystkich uczniów szkoły.
W efekcie zebraliśmy wiele paczek karmy dla kotów i psów.
Uczestniczyliśmy w spotkaniu z właścicielkami Przytuliska dla zwierząt w Jadowie. Panie przywiozły do nas żywe zwierzęta: psa - Pompona i kota Księcia. Dzieci były zachwycone, zwierzęta również, zebraną karmę przekazaliśmy dla zwierząt żyjących w Przytulisku w Jadowie.
Dzieci wykonywały też zadania związane z lekturą w LEKTURNIKU (porządkowanie wydarzeń w lekturze).
Jednym z zadań II modułu było wykonanie legowiska dla pupila-maskotki. Dzieci w grupach wykonały takie legowiska z kartonów, a później pięknie je pomalowały i udekorowały. Pracowały z wielkim zaangażowaniem, na zdjęciach są efekty pracy.
Legowiska i budki są bardzo ładne.
Za wszystkie działania w II module otrzymaliśmy potwierdzenie wykonania zadań.
W marcu zaczęliśmy realizację III modułu. W związku z pandemią COVID-19 w klasie udało nam się tylko wspónie przeczytać książkę pt. „Detektyw Pozytywka” Grzegorza Kasdepke, wypełniliśmy też część zadań w Lekturnikach.
Podczas pracy zdalnej, dzięki wielkiemu zaangażowaniu dzieci i rodziców, dokończyliśmy projekt.
Dzieci przygotowały plakaty z okazji Światowego Dnia Książki, który przypada 23 kwietnia.
Najbardziej jednak podobały się dzieciom ostatnie dwa zadania: niektóre wykonały trójwymiarowe postaci Detektywa Pozytywki z najróżniejszych materiałów,
a inne nawet same przebrały się za Detektywa Pozytywkę.
Pomysłowość dzieci i rodziców nie miała granic, co widać na zdjęciach.
Na zakończenie III modułu i całego projektu otrzymaliśmy potwierdzenia wykonania zadań oraz certyfikaty i dyplomy dla wszystkich uczniów.
Sprawozdanie z realizacji innowacji
Opracowała:
Joanna Mańkowska