• „Ania czy Anne, czyli o Ani Shirley po polsku i po angielsku”

Czas realizacji: 13.01.2020- 24.01.2020

Zasięg innowacji: klasa VI d (24 uczniów)

Uczniowie z klasy VI d podczas zajęć języka polskiego i angielskiego przez okres dwóch tygodni pracowali z lekturą pt. „Ania z Zielonego Wzgórza” kanadyjskiej autorki Lucy Maud Montgomery. Głównym celem innowacji było rozwijanie zamiłowania do literatury, popularyzowanie czytelnictwa, zaktywizowanie do twórczego wysiłku, zachęcenie do czytania literatury w oryginale. Podjęte działania miały na celu rozwijanie wyobraźni oraz docenienie piękna i wartości płynących z obcowania z książką, a także ze sprawnego posługiwania się językiem polskim i angielskim.

Podczas zajęć uczniowie wyszukiwali w tekście powieści informacje dotyczące głównej bohaterki, jej wyglądu, zachowania, charakteru. Na tej podstawie opracowali opis postaci (zarówno po polsku jak i po angielsku) oraz charakterystykę.

Tworzyli również przepisy kulinarne m. in. na słynny sok malinowy, pisali krótkie formy wypowiedzi- ogłoszenie i zaproszenie. Ich zadaniem było stworzenie smartfonu Ani Shirley, co pozwoliło im wykorzystać wiedzę o bohaterce, a jednocześnie przełożyć ją na dobrze znane medium. Jednym z zadań było też napisanie maila do Ani i opowiedzenie jej o życiu uczniów w „Siódemce”. Uczniowie mieli też okazję poznać bliżej historię i kulturę innego kraju przygotowując prezentacje o Wyspie Księcia Edwarda i planując tam wakacje.

Realizując poszczególne zadania, uczniowie pracowali indywidualnie i w grupach. Pracowali bardzo chętnie i byli aktywni. Wykazali się kreatywnością, umiejętnością współpracy, prezentowania własnych uzdolnień oraz dążenia do wyznaczonego celu.

Poniżej prezentujemy zdjęcia kilku prac, które powstały w trakcie zajęć.

Opracowanie:

autorki innowacji: