• Daj szansę

W związku z nowym rokiem szkolnym zachęcam wszystkich do zapoznania się z algorytmem podstawowych zabiegów resuscytacyjnych.

Algorytm RKO

Algorytm podstawowych zabiegów resuscytacyjnych

1. Bezpieczeństwo

Zapewnij bezpieczeństwo sobie,  poszkodowanemu i świadkom zdarzenia.

2. Reakcja

Sprawdź, czy poszkodowany reaguje.

• Delikatnie potrząśnij poszkodowanego za ramiona i zapytaj głośno: „Czy wszystko w porządku?”.

• Jeśli poszkodowany reaguje, pozostaw go w pozycji, w jakiej go zastałeś, o ile nie ma zagrożenia. Spróbuj się dowiedzieć, co się stało i sprowadź pomoc, jeśli jest taka potrzeba. Regularnie sprawdzaj stan poszkodowanego.

3. Drogi oddechowe

Udrożnij drogi oddechowe.

• Ułóż poszkodowanego na plecach.

• Umieść dłoń na czole poszkodowanego i delikatnie odegnij jego głowę ku tyłowi; opuszki palców drugiej ręki umieść pod żuchwą i unieś żuchwę, aby udrożnić drogi oddechowe.

Oddychanie

Patrz, słuchaj i próbuj wyczuć prawidłowy oddech.

• Patrz, słuchaj i staraj się wyczuć, czy poszkodowany oddycha prawidłowo, poświęcając na to nie więcej niż 10 sekund.

• Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy poszkodowany oddycha prawidłowo, postępuj tak, jakby nie oddychał prawidłowo i przygotuj się do rozpoczęcia RKO.

4. Nie reaguje i nie oddycha  prawidłowo

Wezwij zespół ratownictwa  medycznego.

• Jeśli to możliwe, poproś osobę, która ci pomaga, o wezwanie zespołu ratownictwa medycznego (112). W przeciwnym razie zadzwoń sam.

• O ile to możliwe, pozostań z poszkodowanym, gdy wykonujesz telefon.

• Uruchom funkcję głośnomówiącą w telefonie, aby usprawnić komunikację z dyspozytorem.

5. Krążenie

Rozpocznij uciśnięcia klatki piersiowej.

• Uklęknij z boku poszkodowanego.

• Umieść nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej  poszkodowanego (czyli w dolnej połowie mostka).

• Na ręce ułóż nadgarstek drugiej ręki.

• Spleć dłonie.

• Ramiona trzymaj wyprostowane.

• Nie naciskaj na górną część brzucha ani na dolną krawędź  mostka (wyrostek mieczykowaty).

• Ramiona ułóż prostopadle do klatki piersiowej i uciskaj  mostek na głębokość około 5 cm (ale nie głębiej niż 6 cm).

• Po 30 uciśnięciach ponownie udrożnij drogi oddechowe poszkodowanego, wykorzystując rękoczyn odgięcia głowy i uniesienia żuchwy.

• Weź normalny oddech i obejmij ustami usta poszkodowanego. Upewnij się, że nie ma przecieku.

• Kontynuuj uciśnięcia klatki piersiowej wraz z oddechami ratowniczymi w stosunku 30:2.

• Jeśli z jakiegoś powodu  nie możesz wykonać oddechów ratunkowych (nie potrafisz, nie masz maseczki do prowadzenia wentylacji, obawiasz się) prowadź  RKO z wyłącznym uciskaniem klatki piersiowej (nieprzerwane uciśnięcia z częstością co najmniej 100–120/min).

• Nie przerywaj resuscytacji do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego, oznak życia u poszkodowanego (poruszanie się, kaszel, prawidłowe oddychanie), bądź czasu, gdy ulegniesz wyczerpaniu.

Łańcuch przeżycia przedstawia najważniejsze czynności potrzebne do skutecznej resuscytacji.

Mam nadzieję, że będziemy mogli spotkać się na ćwiczeniach praktycznych na fantomach z tego zakresu.

Dbajmy wzajemnie o swoje bezpieczeństwo.

Więcej informacji na stronie www.prc.krakow.pl, w tym Wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji.

Urszula Adamczyk