• Kreatywne Prace Plastyczne

      •  

         

        Innowacja pedagogiczna „Kreatywne prace plastyczne”  będzie realizowana od 1.09. 2021 r. do 31.05.2022 r. w klasach 1a i 1c.

        Wprowadzony projekt edukacyjny ma na celu wyzwalanie dziecięcej twórczości, wyobraźni i kreatywności. Innowacja opiera się na prowadzeniu niekonwencjonalnych działań plastycznych wspierających rozwój, szczególnie małej motoryki i kreatywności oraz sprzyjających kształtowaniu postaw proekologicznych.

        Głównym celem innowacji jest zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej, wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności dzieci poprzez działania plastyczne.

        Projekt składa się z 9 zadań i będzie realizowany przez 2h lekcyjne w miesiącu podczas zajęć zintegrowanych edukacji wczesnoszkolnej na terenie szkoły (lub w plenerze). Nauczyciel wybiera konkretny pomysł z bloga Kreatywne Prace Plastyczne i realizuje inspirowane nim zajęcia plastyczne. Szczegółowy opis wymagań zawarty jest w regulaminie projektu. 

        Po zakończeniu projektu w swojej klasie nauczyciel prześle na adres organizatora potwierdzenia udziału i krótkiej opinii o projekcie. 

        Po wypełnieniu zadań projektowych klasa otrzyma Certyfikat i dyplomy dla uczniów.

         

        WRZESIEŃ

         

        Uczniowie kl. 1a wykonali pracę plastyczną DYNIA techniką mieszaną. Dzieci malowały farbami, wycinały, zaginały oraz stemplowały papier. 

         

         

        Uczniowie kl. 1c wykonali kolorowe, jesienne prace techniką frotażu. Pod białą kartkę układali liście w różnym kształcie, następnie pocierali miękkimi kolorowymi kredkami. Dzięki tej metodzie wszystkie żyłki na liściach odcisnęły wyraźne ślady na kartce.

         

        PAŹDZIERNIK

         

        Uczniowie kl. 1a wykonali frotaż z liści malowany akwarelą. Praca polegała na odbijaniu faktury liści kredkami olejnymi na papierze, a potem zamalowaniu akwarelami białych pól.

         

         

        Uczniowie kl. 1c wykonali prace pt. „Jesienne drzewo” techniką mieszaną. Tło zostało zabarwione kolorową krepiną, drzewo to wydzieranka z czarnego lub brązowego papieru, a liście wydzieranka z białego papieru pomalowanego farbami na jesienne kolory. 

         

        LISTOPAD

         

        Uczniowie kl. 1c wykonali jesienną pracę plastyczną z liści, które zostały pomalowane farbami plakatowymi, a następnie przyklejone do kartki. Kontury liści zostały wyróżnione czarnym markerem. Tło również zostało pomalowane farbami, na koniec wszystko zostało posypane kolorowym konfetti. 

         

        Uczniowie kl. 1a malowali na kaszy pracę plastyczną pt. Astry”. Na początku dzieci dotykały kaszy, mieszały raz prawą, raz lewą ręką, próbowały chwytać kaszę i zaciskać w dłoniach. Następnie pokryli obficie całą powierzchnię kartki płynnym klejem. Uczniowie wysypali kaszę na świeżą warstwę kleju i pozostawili do wyschnięcia. Następnego dnia malowali na kaszy kolorowe kwiaty - astry.

         

        GRUDZIEŃ

        Uczniowie kl. 1a wykonali zimową wydzierankę z papieru. Jest to łatwa i niezwykle wartościowa technika plastyczna, która doskonali małą motorykę i dostarcza wrażeń sensorycznych. Najpierw dzieci zamalowały farbami całą kartkę w kolorowe pasy lub plamy. Następnie do kartki przyklejały konfetti. Na koniec wydzierały fragmenty bibułki  i naklejały jedne na drugie, tworząc kształty drzew i zasp śnieżnych.

         

        Uczniowie kl. 1c wykonali zimowe drzewa ze srebrzystej folii aluminiowej lub cienkiej białej bibułki. Praca była atrakcyjna, ponieważ folia jest miękka, bardzo łatwo się ją formuje, można ją gnieść lub prostować, zwijać lub zgniatać. Zwinięte ślimaczki naklejone na drzewa sprawiły, że drzewa wyglądały baśniowo. Ten piękny efekt dopełniły płatki śniegu z malutkich kawałeczków lub kuleczek folii. 

         

        STYCZEŃ

        Uczniowie kl. 1a wykonali pracę plastyczną z bałwanem. Najpierw pobawili się w drukowanie  i "wyprodukowali" sobie wielokolorowy papier artystyczny. Użyli do tego kilku kolorów farb oraz gładkiego papieru.  Następnie nakleili trzy koła wycięte z gazety na papier artystyczny. Na koniec wycięli z kolorowego papieru i nakleili: kapelusz, szalik, nos, oczy, uśmiech i guziki.

         

        Uczniowie klasy 1c wykonali urocze bałwanki. Na kolorowe tła powstałe poprzez odciśnięcie pomalowanej farbami folii bąbelkowej, naklejali bałwanki z wykorzystaniem makulatury i ścinków kolorowego papieru. Wszyscy są zachwyceni efektem końcowym.

         

        LUTY

        Uczniowie kl. 1c malowali zimowy las. Na wcześniej pomalowane kilkoma kolorami tło naklejali choinki wycięte ze ścinków zielonego papieru. Drzewka zostały obrysowane czarnym flamastrem. 

         

        Uczniowie kl. 1 a wykonali gwiazdy z papieru. Na początku zamalowali dwie kartki papieru akwarelami w wybranych kolorach w dowolny sposób. Po wysuszeniu prac uczniowie złożyli je na połowę - „w książeczkę” - równolegle do krótszego boku. Rozcieli kartki na cztery części po liniach złożenia, a następnie z każdej części zrobili wachlarzyk składając papier równolegle do dłuższego boku. Każdy wachlarzyk złożyli na połowę i skleili starannie w środku. Na koniec posklejali wszystkie części ze sobą. Tak powstałą gwiazdę ozdoblili brokatowym klejem.

         

        MARZEC

        Uczniowie kl. 1a wykonali pracę plastyczną „Przebiśniegi”. Na początku przygotowali artystyczny papier stemplując kartkę folią bąbelkową pomalowaną farbami. Następnie wycięli kilka pasków z białego papieru i pokolorowali je na różne odcienie zielonego. Potem wycięli kilka niewielkich kółeczek z białego papieru i przecięli każde z nich na połowę. Gotowe elementy ułożyli na przygotowanym tle i nakleili sposobem jeden na drugim.

         

        Uczniowie kl. 1c wykonali krokusy techniką mieszaną: tło zostało zadrukowane plamami powstałymi przez stemplowanie zwiniętą kulką papieru umoczoną w farbie. Następnie namalowane farbami krokusy wycięli i nakleili na tło. Taką technikę drukowania tła zastosowaliśmy po raz pierwszy, a efekt bardzo się wszystkim podobał.

         

        KWIECIEŃ

        Uczniowie kl. 1a wykonali wydzierankę z papieru kolorowego - tulipany. Wydzieranka to niezwykle wartościowa technika plastyczna dla dzieci. Podczas darcia i naklejania papieru dziecko ćwiczy małą motorykę oraz koordynację oko - ręka. Praca była podzielona na kilka etapów, żeby nie przemęczyć dzieci. Najpierw uczniowie narysowali kontury tulipanów, potem wydzierali kawałki kolorowych papierów, a następnie wyklejali nimi swoje prace. Mimo, że praca nad wydzieranką była długa, to wszystkim bardzo się podobała.

         

        Uczniowie kl. 1c - wykonali prace plastyczne przedstawiające bazie. Tła prac powstały poprzez barwienie papieru różnokolorowymi kawałkami mokrej krepiny. Na tych kolorowych tłach naklejali powycinane z makulatury kulki bazi, które później obrysowali czarnymi flamastrami. Feeria barw cieszy nasze oczy szczególnie w pochmurne dni.

         

        MAJ

        Uczniowie kl. 1a malowali na kleju tulipany.  Używali do tego palców obydwu dłoni, dzięki czemu doskonalili integrację sensoryczną i małą motorykę. Na początku uczniowie pomalowali kartki A4 klejem i pozostawili je do wyschnięcia. Na tak przygotowanym tle malowali palcami maczanymi w farbie aż do momentu „wymywania” kleju. Okazało się, że malowanie palcami to wspaniała zabawa.

         

        Uczniowie kl. 1c wykonali ostatnią już pracę w ramach comiesięcznych Kreatywnych Zadań Plastycznych. Malowali motyla wykorzystując technikę dekalkomanii. Przy okazji poznali zasadę symetrii, odbijając połowę motyla na złożonej połowie kartki. Ta technika plastyczna bardzo im się spodobała, a dzieci same się przekonały, że jest ona prosta i atrakcyjna graficznie.

         

        Nasz udział w Projekcie dobiegł końca. W ciągu całego roku szkolnego uczniowie wykonali 9 prac plastycznych, uzyskali potwierdzenie od autorki i otrzymaliśmy certyfikaty, potwierdzające wykonanie zadań.

         

         

         

         

        Realizatorki innowacji:

        Marta Grabowska
        Joanna Mańkowska

         

  • Galeria zdjęć

      brak danych