• Pozdrawiam z mojej miejscowości

Innowacja „Pozdrawiam z mojej miejscowości” będzie realizowana na zajęciach rewalidacyjnych w II półroczu roku szkolnego 2021/22 przez autora oraz innych chętnych nauczycieli.

Innowacją zostaną objęci uczniowie klasy VI A i VI B (posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego) oraz inni chętni uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych z polskich szkół i placówek.

Motywacją do wprowadzenia tejże innowacji było:

- szukanie nowych sposobów na rozwijanie umiejętności społecznych, także w czasie zdalnego nauczania,

- pobudzanie ciekawości i zainteresowań u uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych,

- zaobserwowane przez nauczycieli wspomagających trudności u uczniów w poszukiwaniu informacji.

Celem innowacji jest:

Poszerzenie wiedzy na temat różnych zakątków Polski oraz nawiązywanie pozytywnych kontaktów i współpracy z uczniami i nauczycielami z innych szkół polskich.

- pobudzanie ciekawości,

- poszerzanie indywidualnych zainteresowań uczniów ,

- rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji na dany temat oraz

- Wzbogacenie oferty edukacyjnej szkoły.

Innowacja polega na stworzeniu na zajęciach lapbooka na temat swojego miasta/wsi lub okolicznej miejscowości (może być w programie Word lub w wersji papierowej) zawierającej najważniejsze informacje, ciekawostki, atrakcje, zdjęcia.

Następnie uczniowie wysyłają lapbooka w formie elektronicznej (najlepiej przez pocztę służbową nauczyciela) do innych chętnych wcześniej zgłoszonych uczniów. W ten sposób gromadzą lapbooki i tworzą swój „Atlas Polski”.

Uczniowie nie podają żadnych danych osobowych tylko imię, jednakże mogą napisać pozdrowienia, kilka zdań o sobie, stosując zasady netykiety i ucząc się poprawnych zwrotów grzecznościowych. Pozdrowienia może również wysłać nauczyciel w ich imieniu. Wszystko należy dostosować do możliwości naszych podopiecznych.

Innowacja była realizowana podczas drugiego półrocza roku szkolnego w czasie zajęć rewalidacji indywidualnej.

Polegała na stworzeniu na zajęciach lapbooka na temat swojego miasta w programie Word lub w wersji papierowej.

Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, brały w nich aktywny udział. Wykazywały się twórczą postawą, dociekliwością i wytrwałością potrzebną do osiągnięcia celu. Poszerzały wiedzę na temat swojej miejscowości, rozwijały kreatywne, logiczne myślenie, wyobraźnię i koncentrację.

Zadaniem prowadzonych zajęć było również wspomaganie uczniów w nabywaniu umiejętności posługiwania się technologią informacyjno-komunikacyjną. Uczniowie sprawnie posługiwali się urządzeniami multimedialnymi. Samodzielnie na komputerach stacjonarnych wyszukiwali i przygotowywali wiadomości dotyczące Wołomina.

Poszerzyli również swoją wiedzę na temat innych miast Polski.

W ramach tych zajęć zostali także wprowadzeni w zagadnienia związane z Internetem, poznali zasady bezpiecznego surfowania po Internecie oraz metody współdziałania za pomocą technologii internetowych. Uczyli się posługiwać programem Paint i programem Word.

Dzieci dowiedziały się, jak wiele wartościowych treści kryje sieć i jak korzystać z niej w sposób bezpieczny.

Poniżej prezentujemy efekty pracy uczniów.

INNOWACJA lapbook P.R.

Galeria prac