• Wizyty studyjne

        • Wizyta partnerów programu Erasmus+ w naszej szkole

        • Wizyta partnerów projektu w Rumunii

        • Wizyta partnerów projektu we Włoszech

        • Wizyta partnerów projektu w Turcji

        • Wizyta partnerów projektu na Łotwie

        • Wizyta partnerów projektu w Turcji

      • Wizyta partnerów programu Erasmus+ w naszej szkole

      • W dniach 6-10 czerwca 2022 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie nauczycieli ze szkół uczestniczących w projekcie „Ecogames in my Curriculum”. Projekt prowadzony jest w ramach programu Erasmus+ KA220- SCH- Partnerstwa współpracy w sektorze edukacji szkolnej.

        Wizyta rozpoczęła się wieczorem 6 czerwca spotkaniem, podczas którego pani Sylwia Demzała zapoznała gości z Systemem Edukacji w Polsce, natomiast koordynatorka z Turcji zaprezentowała swój kraj oraz miasto Adana, w którym znajduje się szkoła partnerska.

        We wtorek, 7 czerwca nauczyciele z krajów partnerskich: Łotwy, Turcji i Rumunii odwiedzili naszą szkołę. Zostali gorąco powitani przez uczniów i pracowników Siódemki.

         

        Następnie w sali gimnastycznej odbyła się uroczystość prowadzona przez Panią Dyrektor Anetę Stańczak oraz Panią Sylwię Demzała.

        W jej trakcie zostały wręczone nagrody i dyplomy laureatom konkursu na logo i hasło projektowe.

        Uczeń kl. 6d Mateusz Kozłowski to autor zwycięskiego logo na etapie międzynarodowym, a Maja Fronczyk uczennica kl. 8s to autorka hasła, które zwyciężyło w głosowaniu szkolnym.

        Część artystyczna rozpoczęła się wspaniale odtańczonym przez uczniów kl. 1a i 1b krakowiakiem. Występ został przygotowany pod kierunkiem p. Marty Grabowskiej, p. Zuzanny Zych, p. Marioli Jastrzębskiej oraz p. Jolanty Malinowskiej.

        Następnie zaprezentował się chór szkolny, który pod kierunkiem p. Krzysztofa Białasa odśpiewał kilka piosenek ludowych. Swój talent zaprezentowali też uczniowie kl. 5-7 grając na pianinie oraz wiolonczeli.
         

        Na zakończenie uczniowie kl. 7-8 przepięknie odtańczyli poloneza, który został przygotowany przez p. Iwonę Sawicką.

        Cała część artystyczna wywarła ogromne wrażenie na naszych gościach.
         

        Podczas pobytu w szkole nauczyciele mieli też okazję, aby zwiedzić korytarze, na których podziwiali wystawy i gazetki przygotowane przez uczniów, poszczególne sale i szkolną świetlicę. W rolę przewodników wcielili się uczniowie kl. 8c i 7d.
         

        Następnie uczestnicy projektu obserwowali lekcję o tematyce ekologicznej przeprowadzoną w kl. 1a przez p. Martę Grabowską oraz obejrzeli prezentacje multimedialne o Wołominie i naszej placówce przygotowane przez uczniów z kl. 8c: Mateusza Kowalskiego, Rafała Ciechanowicza, Karolinę Stańczak i Polę Kuhiwczak.
         

        Kolejnym punktem pobytu w naszej szkole było sadzenie drzewek projektowych. Każda szkoła ma teraz swoją magnolię posadzoną przy naszej szkole 😊
         

        Na zakończenie wizyty w budynku Siódemki nauczyciele z krajów partnerskich uczestniczyli w warsztatach plastycznych poprowadzonych przez p. Magdalenę Maszotę.
         

        Podczas kolejnych dni nasi goście zwiedzili Warszawę, Kraków oraz siedzibę polskiego zespołu Mazowsze, gdzie uczyli się tańczyć krakowiaka i poloneza.

        W trakcie wizyty odbywały się też spotkania robocze, na których omawiano zrealizowane działania projektowe oraz planowano zadania na kolejne miesiące.

        Wizyta dobiegła końca. Był to czas niezwykle intensywny i pracowity dla uczniów i nauczycieli z naszej szkoły.
         

        Goście byli pod wielkim wrażeniem gościnności i serdeczności z jaką zostali przyjęci.

        Mamy nadzieję, że ten projekt to początek wielkiej przygody dla całej społeczności Siódemki.

         

         

        Galeria zdjęć

        Opracowała:
        Sylwia Demzała - koordynator projektu

        Zdjęcia:
        Sylwia Demzała
        Hanna Kamieniarz
        Dawid Krasnodębski

      • Wizyta partnerów projektu w Rumunii

      • W dniach 26-30 września 2022 roku odbyło się spotkanie nauczycieli oraz uczniów współpracujących w projekcie Erasmus+ „Gry ekologiczne w Programie Nauczania”.

        Tym razem wraz z partnerami z Włoch, Turcji i Łotwy gościliśmy z wizytą studyjną w Pascani w Rumunii.

        W trakcie wizyty zostaliśmy zapoznani z systemem edukacji w Rumunii. Wzięliśmy udział w zajęciach przybliżających organizację nauczania w szkole rumuńskiej. Mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach na uniwersytecie, graliśmy w grę terenową, poznaliśmy piękno rumuńskiej przyrody. Zostaliśmy również zaproszeni na spotkanie z burmistrzem miasta.  W trakcie wizyty odbyły się spotkania robocze, na których zostały omówione dotychczasowe działania oraz zaplanowano kalendarz zadań na najbliższe miesiące.

        Był to czas, który przyniósł wiele nowych doświadczeń zarówno dla uczniów jak i nauczycieli.

        Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji przygotowanej przez uczestniczki wyjazdu - uczennice klasy 8c i 8d.

         

        Relacja z wyjazdu

         

        Opracowała: 
        Sylwia Demzała

      • Wizyta partnerów projektu we Włoszech

      • W dniach 27 marca - 31 marca 2023 roku odbyła się kolejna mobilność w ramach realizacji projektu Gry ekologiczne w Programie Nauczania. Tym razem nauczyciele z naszej szkoły przebywali w Brindisi, niewielkim miasteczku na południu Włoch.

        Zgodnie z założeniami w trakcie wizyty nauczyciele mieli uczestniczyć w warsztatach dotyczących wykorzystania gier na lekcjach. Wizyta miała też na celu przećwiczenie w praktyce gier przygotowanych przez partnerów z Włoch.

        Zgodnie z planem, jako pierwsza została przetestowana gra: Tajemnica Castel del Monte, która łączy tematykę historyczną z historią sztuki i dziedzictwem UNESCO, wykorzystując metodologię pomiędzy debatą a grywalizacją. Castel del Monte jest zabytkiem UNESCO, którego historia budzi kontrowersje, dlatego też wychodząc od dyskusji naukowców na temat jego pierwotnej funkcji, przygotowano grę - konkurs pomiędzy zespołami, które omawiając różne hipotezy interpretacyjne, zdobywały punkty w zależności od siły swoich argumentów. Korzystając ze zdjęć zamku zespoły prowadziły debatę: „Zgadnij, co”, aby ustalić swoje stanowisko co do interpretacji funkcji „Castel del Monte”. Zwycięska drużyna otrzymała w nagrodę model pomnika wykonany w programie TinkerCAD i wydrukowany w technologii 3D.

        Kolejnym tematem była gra cyfrowa Nearpod o odpadach wodnych.

        W trakcie wizyty były też zorganizowane zabawy plenerowe: gra zespołowa w formie sztafety mająca na celu odtworzenie planu ogrodu wokół Pomnika Marynarza (obserwacja terenowa) oraz fotograficzne poszukiwanie skarbów w Brindisi, którego przystankami były: port, fontanny Brindisi oraz wapienne baseny z czasów rzymskich.

        Podczas mobilności w Brindisi odbyły się warsztaty dotyczące najpopularniejszych aplikacji do nauki poprzez gry: Genially, Nearpod, TinkerCAD, Cospaces. 

        W trakcie wizyty była też możliwość zwiedzenia Castel del Monte - zamku, o którym została przygotowana gra.

         

          

          

            


        Wizyta dała okazję do podsumowania dotychczasowych działań, zaplanowania kolejnych na najbliższe miesiące, jak również do bliższego poznania kultury i tradycji naszych włoskich partnerów.

         

         

        Galeria

        Opracowała:
        Sylwia Demzała

      • Wizyta partnerów projektu w Turcji

      • W dniach 5-7 czerwca 2023 r. roku odbyło się spotkanie wszystkich szkół partnerskich z Włoch, Rumunii, Łotwy, Turcji i Polski w ramach projektu Erasmus+ „Gry ekologiczne w Programie Nauczania”. Gospodarzami byli nasi partnerzy ze szkoły Salbas Anadolu w Adanie (Turcja).

        Celem wizyty było monitorowanie i ocena postępów projektu: co zostało zrobione i co jeszcze wymaga wdrożenia. Było to spotkanie, na którym omówiono kwestie budżetu oraz działania dotyczące realizacji rezultatów projektu. Zostały też przedstawione treści raportu okresowego.

          

          

         

        Wizyta była krótka, ale nasi partnerzy zdążyli pokazać nam swoją szkołę, odrobinę kultury, tradycji oraz zabytków.

         

         

        Galeria

        Opracowała:
        Sylwia Demzała

      • Wizyta partnerów projektu na Łotwie

      • W dniach 18 września - 22 września 2023 roku odbyła się kolejna mobilność w ramach realizacji projektu Gry ekologiczne w Programie Nauczania. Tym razem nauczyciele i uczniowie odwiedzili Łotwę. Zgodnie z założeniami w trakcie kilkudniowego pobytu przećwiczone zostały gry ekologiczne stworzone przez poszczególne szkoły uczestniczące w projekcie – Rumunię, Polskę, Włochy, Łotwę i Turcję. Uczniowie i nauczyciele zmagali się w różnych konkurencjach. Każda z gier oprócz aspektu ekologicznego rozwijała również inne umiejętności – sportowe, logicznego myślenia, szybkiego kojarzenia faktów czy posługiwania się nowymi technologiami.

        Poniżej przedstawiamy prezentację, a także relację uczennic: Zuzanny Jarockiej, Krystyny Dąbrowskiej, Oliwiii Sikorskiej, Gabrieli Miernickiej, które z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w wyjeździe.

        Prezentacja o Polsce, Wołominie i naszej szkole
         

            

          

          

        Pierwszego dnia naszej wizyty, w poniedziałek, pojechaliśmy do pracowni ceramicznej. Pani prowadząca opowiedziała nam wszystko o sztuce garncarstwa i pokazała swoją pracownię. Mieliśmy okazję sami przekonać się, jak używa się koła garncarskiego oraz samodzielnie spróbować ulepić misę z gliny. Następnie udaliśmy się do szkoły w Liepupes, gdzie zostaliśmy bardzo ciepło przywitani w naszych ojczystych językach, po turecku, włosku, rumuńsku i oczywiście po polsku. Zaraz po tym udaliśmy się na przedstawienie o łotewskiej kulturze przygotowane przez uczniów szkoły. Usłyszeliśmy ich najpiękniejsze pieśni narodowe oraz zobaczyliśmy łotewskie tańce ludowe. W niektórych salach zorganizowane były różne zadania i zabawy, np. w sali od języka rosyjskiego czekała na nas lekcja aktorstwa, a w sali od muzyki uczyliśmy się śpiewać piosenkę po łotewsku. Gdy skończyliśmy mieliśmy okazję spróbować pysznego, tradycyjnego łotewskiego jedzenia. Po południu graliśmy w gry, które łączyły ekologię z wiadomościami z różnych przedmiotów.
         

          

          

        Drugiego dnia, we wtorek, pojechaliśmy do muzeum Munchausena. Dowiedzieliśmy się jak żyli ludzie w XVIII wieku. Munchausen jest postacią historyczną, lecz jego historie niekoniecznie. Następnie udaliśmy się do zaprzyjaźnionej szkoły w Liepupes. Jest ona bardzo mała, uczy się w niej 73 uczniów i jest 9 klas. Następnie udaliśmy się do portu, gdzie weszliśmy na taras widokowy. Po lunchu udaliśmy się do muzeum botanicznego, gdzie graliśmy w ciekawe gry ekologiczne. Zobaczyliśmy tam również dużo okazów zwierząt i roślin. Wróciliśmy do hotelu bardzo szczęśliwi i zmęczeni. Był to dzień pełen przygód i wrażeń.


          

        W środę pojechaliśmy do miejscowości Cesis (tłumaczonej na polski jako Kieś). Pierwszym punktem tego dnia była wizyta w Technikum. Czekało tam na nas dwóch uczniów, którzy mieli oprowadzić nas nie tylko po szkole, ale i po okolicach. Przywitała nas też bardzo sympatyczna pani dyrektor placówki. W szkole mieliśmy okazję zobaczyć różne, ciekawe rzeczy. Od projektów uczniów, po ogromne traktory i inne maszyny. Następnie, zgodnie z planem, udaliśmy się do miejscowego zamku. Zaczęliśmy od zwiedzania ruin i poznawania dawnych zastosowań różnych pomieszczeń. Po obiedzie udaliśmy się do lasu. Chodziliśmy po nim z mapą oglądając zwierzęta. Widzieliśmy wiewiórki, dziki, a nawet jelenie. Środa była chyba najbardziej męczącym dniem ze wszystkich, głównie przez chodzenie po lesie, które mocno nas zmęczyło. Mimo to dzień był pełen wrażeń i bardzo ciekawy.

         

          

          

        W czwartkowy poranek przywitała nas słoneczna pogoda. Zaraz po śniadaniu udaliśmy się do miasteczka Limbaži. Tam spotkaliśmy się z panem Strausbergiem, burmistrzem miasta i wysłuchaliśmy prezentacji na temat regionu Limbaži i ochrony przyrody. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Historii wraz z pobliskimi ruinami średniowiecznego zamku (mieliśmy okazję napisać listy używając atramentu i gęsiego pióra, które następnie można było zapieczętować woskiem) oraz stary budynek straży pożarnej. Z muzeum udaliśmy się do pobliskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a zaraz potem do Cerkwi Przemienienia Pańskiego. Przeszliśmy się też uliczkami miasta podziwiając urokliwe budynki. Następnie pojechaliśmy do piekarni „Lielezers”, gdzie zobaczyliśmy, jak wyrabia się pieczywo. Mieliśmy też możliwość kupienia tradycyjnych wyrobów z piekarni. Po obiedzie wybraliśmy się do Muzeum Srebra. To niesamowite miejsce, gdzie obejrzeliśmy kompozycje ze srebra wykonane przez różnych artystów. Następną atrakcją były taneczne aktywności w Centrum Młodzieży. Nauczyliśmy się lokalnych tańców, przy ludowej muzyce. Dzień zakończyliśmy pożegnalną kolacją, na której podsumowaliśmy cały wyjazd oraz odbyła się dyskoteka.


          

          

        Dwudziesty drugi września, był naszym ostatnim dniem na Łotwie. Oczywiście wykorzystaliśmy go w pełni zwiedzając Rygę, stolicę Łotwy. Zobaczyliśmy Pomnik Wolności i ryską Starówkę, gdzie mogliśmy trochę odetchnąć oraz kupić pamiątki. Byliśmy też na Targu Centralnym, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Był tak ogromny, że można było się w nim zgubić. Naszą następną atrakcją była Biblioteka Narodowa. Brzmi, jak nic ciekawego, ale było zupełnie odwrotnie. Na początku udaliśmy się na samą górę budynku. Przez przeszklone ściany, widać było całą Rygę! Widok był zniewalający. Z okna widzieliśmy budynek, który wyglądał jak Pałac Kultury i Nauki. Biblioteka była imponująca, było tam ponad 10 pięter, a książek całe mnóstwo. Dzień był dosyć męczący, jednak bardzo ciekawy. Każdemu było przykro, że był ostatni.

         

        Myślimy, że wszyscy będziemy miło wspominać cały wyjazd.

         

         

         

        Galeria

        Opracowanie:
        Anna Polakowska, Sylwia Demzała
        Uczennice klas siódmych:
        Zuzanna Jarocka, Krystyna Dąbrowska, Oliwia Sikorska, Gabriela Miernicka

        Zdjęcia:
        Anna Polakowska, Sylwia Demzała, Justyna Wiśniewska, Agnieszka Drews

      • Wizyta partnerów projektu w Turcji

      • W dniach 20-22 lutego 2024 r. roku odbyło się ostatnie spotkanie w ramach projektu Erasmus+ „Gry ekologiczne w Programie Nauczania”.
         

        Nauczyciele wszystkich szkół partnerskich z Włoch, Rumunii, Łotwy, Turcji i Polski spotkali się w Adanie (Turcja). Tym razem gospodarzami byli nasi partnerzy ze stowarzyszenia Yenilikçi Eğitim Derneği.
         

        Celem wizyty było podsumowanie pracy nad rezultatami projektu: cyfrową platformą, która zawiera gry dydaktyczne o tematyce ekologicznej, opracowaną przez wszystkich partnerów pod egidą szkoły z Włoch (IISS E. Majorana) oraz Zielonym Poradnikiem, który zawiera 60 scenariuszy lekcji, również o tematyce ekologicznej. Scenariusze zostały opracowane przez wszystkie szkoły partnerskie i zawierają wskazówki dla nauczycieli różnych przedmiotów, którzy chcą rozwijać świadomość ekologiczną wśród uczniów poprzez swoje zajęcia dydaktyczne.
         

          

        Było to już drugie spotkanie w Adanie i wszyscy z wielką przyjemnością odwiedzili ponownie szkołę Salbas Anadolu, aby spotkać się z dyrektorem oraz nauczycielami uczącymi w tej placówce. Podczas wizyty zostało również zorganizowane spotkanie mające na celu rozpowszechnienie rezultatów naszego projektu wśród nauczycieli i osób związanych z edukacją w Turcji. Platforma cyfrowa z grami oraz Poradnik Ekologiczny zostały przyjęte z wielkim zainteresowaniem. Trzeciego, ostatniego dnia, koordynatorzy i nauczyciele z Polski, Włoch, Łotwy, Rumunii i Turcji zostali zaproszeni na wizytę do Dyrektora Resortu Edukacji Narodowej oraz Gubernatora Okręgu Çukurova, na których zaprezentowali rezultaty projektu i wręczyli turecką wersję Zielonego Poradnika.
         


        Projekt dobiega końca, były to intensywne dwa lata pracy. Efektem jest platforma cyfrowa z grami: https://sites.google.com/majoranabrindisi.org/erasmusecogames/home oraz Zielony Poradnik, którego polska wersja będzie już wkrótce dostępna.

        Zachęcamy do zapoznania się ze stroną projektu: https://www.ecogames.sp7wolomin.pl/ oraz kontem na FB: https://www.facebook.com/ecogames.in.my.curriculum.

         

         

        Galeria

        Zdjęcia i opracowanie:
        Sylwia Demzała

  • Galeria zdjęć

      brak danych