- Ogólnopolski Projekt Edukacyjno - Społeczny KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI
- Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego
- Dzień Osób z Afazją Rozwojową
- Światowy Dzień Świadomości Dysleksji
- Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego
- Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych
- Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością
- Dzień Braille'a
- Dzień Osób Chorych na Padaczkę
- Dzień Kolorowej Skarpetki – Światowy Dzień Zespołu Downa
- Kwiecień, miesiącem świadomości Autyzmu
- Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego
6 października obchodziliśmy Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego.
Z tej okazji uczniowie naszej szkoły podnieśli swoją świadomość na temat MPD. Obejrzeli prezentację przybliżającą im zagadnienie MPD oraz krótkie filmy, które zobrazowały im, to z jakimi problemami muszą się zmagać te osoby na co dzień i jak dzielnie je pokonują.
Uczniowie klasy 7b przygotowali tematyczną gazetkę w różnych odcieniach zieleni, zawierającą bardzo ważne informacje. Każdy uczeń ze wzruszeniem dodał swoje zielone serduszko symbolizujące ich solidarność z osobami dotkniętymi MPD.
17 milionów - tyle osób cierpi na świecie na mózgowe porażenie dziecięce charakteryzujące się trwałymi zaburzeniami rozwoju ruchu i postawy. MPD spowodowane jest najczęściej niedotlenieniem mózgu wynikającym z urazu okołoporodowego. Charakteryzuje się nieprawidłowym napięciem mięśni, mimowolnymi odruchami, zaburzeniami w sferze rozwoju motorycznego i koordynacji. Należy jednak pamiętać, że niepełnosprawność ruchowa nie oznacza niepełnosprawności intelektualnej, a brak mowy nie oznacza jej nie rozumienia.
MPD nie mija z wiekiem. Wręcz odwrotnie – z czasem objawy się nasilają, a stan zdrowia pogarsza się. Chcąc zmniejszyć skutki tej niepełnosprawności, osoby cierpiące na MPD zmuszone są do uczestniczenia w wielogodzinnych zajęciach rehabilitacyjnych.
Opracowała:
Ilona Stępień