• Warto być Polakiem

23 listopada 2015 roku już po raz czwarty odbył się w naszej szkole finał gminnego konkursu „Warto być Polakiem”.

Na wydarzenie to przybyło wielu gości, a wśród nich p. Małgorzata Izdebska – sekretarz gminy, p. Halina Bonecka - dyrektor Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół i Przedszkoli, dyrektorowie placówek oświatowych z gminy Wołomin, a także przedstawiciele sponsorów: PKO BP II/O Wołomin oraz Zakładu Energetyki Cieplnej w Wołominie, a także Hurtowni zabawek, artykułów szkolnych, biurowych i kreatywnych PIKSI w Wołominie. Miło było nam gościć  reprezentantów Rady Rodziców, jak również nauczycieli – opiekunów konkursu.

Konkurs, podzielony na trzy kategorie (muzyczną, plastyczną i literacką), jest okazją do aktywizacji młodych ludzi w obszarze poszukiwania wzorców patriotycznych. Jego celem jest nie tylko zachęcanie uczniów do dokonywania współczesnej interpretacji słowa „patriotyzm”, ale także umożliwianie dzieciom artystycznego wypowiedzenia się na tematy, które z tym pojęciem są bezpośrednio związane.

Uroczystość rozpoczęła się od wysłuchania koncertu finałowego Konkursu Piosenek i Pieśni Patriotycznych. Występom młodych artystów z uwagą przysłuchiwało się jury w składzie:

• p. Waleria Patejuk – artystka Teatru Wielkiego Opery Narodowej,
        • p. Paweł Rozbicki - dyrektor Prywatnej Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego w Wołominie.

Po długich obradach ogłoszono następujący werdykt:

szkoła podstawowa:

I miejsce: Martyna Bereszyńska - „Umówimy się z Wisłą nad Wisłą”, Zespół Szkół nr 2,

II miejsce: Weronika Jastrzębska (kl. 5d), Natalia Łuczyk (kl. 5s) - „Mury”, Szkoła Podstawowa nr 7,

III miejsce: Patrycja Lipka - „Taki kraj”,  Zespół Szkół nr 2,

Wyróżnienie: Laura Stańczak, Aleksandra Gmur - „Biały krzyż””,  Szkoła Podstawowa w Zagościńcu,

gimnazjum:

I miejsce: Wiktoria Kostrzewa, Barbara Lubaszewska, Paulina Małek - „Niepodległa, niepokorna”, Zespół Szkół nr 1 w Wołominie,

II miejsce: Zuzanna Staniec, Aleksandra Wróblewska, Julia Wróbel Małek - „Dziewczyna z granatem”, Zespół Szkół nr 1 w Wołominie,

III miejsce: Martyna Borkowska - „Modlitwa”, Zespół Szkół nr 2 w Wołominie,

Wyróżnienie: Julia Pękalska - „Rota”, Zespół Szkół nr 2 w Wołominie.

Już po raz drugi w konkursie „Warto być Polakiem” uczniowie mogli wykazać się talentem literackim. Zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie pracy w formie listu na temat: „Dzięki Pani/Panu zrozumiałem, czym jest patriotyzm”, którego adresatem jest żyjąca osoba, wyróżniająca się ponadprzeciętnym patriotyzmem. Jury w składzie:

• p. Joanna Hołubicka – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wołominie,
        • p. Daria Indyk – absolwentka Filologii Polskiej i nauczycielka,
        • p. Michał Bieliński - bibliotekarz Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wołominie

nagrodziło następujące osoby, które zaprezentowały swoje prace:

I miejsce: Zuzanna Szczepaniak (kl. 6s),  Szkoła Podstawowa nr 7 w Wołominie,

Jakub Wierzbicki (kl. 5s), Szkoła Podstawowa nr 7 w Wołominie,

II miejsce: Weronika Kielczyk, Szkoła Podstawowa w Zagościńcu,

III miejsce: Wiktoria Czyżowska, Szkoła Podstawowa w Zagościńcu,

Wyróżnienia: Maja Szymborska, Szkoła Podstawowa w Zagościńcu,

Oliwia Kaczmarczyk, Szkoła Podstawowa nr 3 w Wołominie.

Poza wysłuchaniem laureatów konkursu muzycznego i literackiego, zgromadzeni goście mogli obejrzeć wystawę, na którą składały się prace zwycięzców konkursu plastycznego. W tym roku jego tematem byli sławni Polacy.

Pani Danuta Boruc – nauczycielka plastyki i p. Halina Bodel ­– plastyczka związana z Miejskim Domem Kultury w Wołominie, wyróżniły:

Kategoria (klasy I-III)

I miejsce: Zuzanna Piątkowska, SP nr 7 (kl. 2c),

II miejsce: Bartłomiej Krzemiński, SP w Starym Grabiu,

III miejsce: Jakub Niegowski, SP w Czarnej.

Wyróżnienia:

Wojciech Przybiński, SP nr 7 (kl. 2c),

Jakub Garbarczyk, SP nr 7 (kl. 1g),

Nikola Klimczak, SP nr 7 (kl. 2c),

Olimpia Nogala, SP nr 7 (kl. 3c).

Kategoria (klasy IV-VI )

I miejsce: Mateusz Dylewski, SP nr 2,

II miejsce: Wiktoria Grabska, SP nr 7 (kl. 4a),

III miejsce: Maja Łochwicka, SP nr 2.

Wyróżnienia:

Klaudia Czarnowska, SP w Zagościńcu,

Mateusz Kosiński, SP nr 2,

Michał Orzechowski, SP nr 7 (kl. 5b).

Prace laureatów pierwszych miejsc (pozostałe prace można obejrzeć w Galerii zdjęć)

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas w realizacji tej edycji konkursu „Warto być Polakiem”. Szczególne podziękowania za objęcie honorowym patronatem gminnego konkursu „Warto być Polakiem”, a także za życzliwość i nieustające wsparcie składamy na ręce p. Elżbiety Radwan, burmistrza Wołomina.

Równie serdecznie dziękujemy sponsorom:

• p. Ewie Wypych, dyrektorowi PKO BP w Wołominie,
        • p. Sylwestrowi Jagodzińskiemu, prezesowi Zakładu Energetyki Cieplnej w Wołominie,
        • p. Magdalenie i Piotrowi Lisowskim, właścicielom Hurtowni zabawek, artykułów szkolnych, biurowych i kreatywnych PIKSI w Wołominie.

W sposób szczególny doceniamy też pracę całego jury:

• Pani Walerii Patejuk,
        • Pana Pawła Rozbickiego,
        • Pani Danuty Boruc,
        • Pani Haliny Bodel,
        • Pani Joanny Hołubickiej,
        • Pani Darii Indyk,
        • Pana Michała Bielińskiego.

Dziękujemy również Radzie Rodziców naszej szkoły.

Zdjęcia:
        Tomasz Wojdyna