Z życia klas 1-3
- Święto Matematyki
- Światowy Dzień Pluszowego Misia
- Śniadanie Daje Moc
- Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
- Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
- Międzynarodowy Dzień Kropki
Święto Matematyki
11 marca 2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole Święto Matematyki. Nauczyciele i uczniowie klas młodszych już od kilku lat włączają się w tę ogólnopolską akcję, której inicjatorem i organizatorem w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve.
Chcemy, czy nie chcemy, czy nam się to podoba, czy nie, matematykę spotykamy wszędzie. Uczniowie przekonali się, że matematyka to nie tylko trudne zadania, suche liczby i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda. Służyły temu liczne zabawy i gry. Okazało się, że matematyka jest przyjemna i daje dużo radości.
Uczniowie kl. 3b wykonywali różne zadania online, rozwiązywali łamigłówki, zagadki oraz zadania matematyczne. Bardzo chętnie konstruowali z klocków LEGO różne budowle.
Uczniowie kl. 1a otworzyli swój własny sklep: przygotowali ceny, sprzedawali i kupowali produkty, płacili oraz wydawali resztę. Zabawa bardzo im się podobała.
Uczniowie kl. 3d obejrzeli prezentację multimedialną o zastosowaniu i wykorzystaniu matematyki w życiu codziennym. Rozwiązywali quizy, łamigłówki i zadania matematyczne.
Uczniowie kl. 3c rozmawiali o „Matematyce w życiu codziennym”, rozwiązywali zagadki logiczne, utrwalali w grach tabliczkę mnożenia oraz projektowali miasto z klocków LEGO.
„Święto Matematyki” uczcili też uczniowie kl. 1b, którzy wykonali planszowe gry matematyczne, a potem w nie zagrali.
Uczniowie kl. 1c grali w gry matematyczne: „Mucha”, „Wiosenny wyścig”, „Wiosenne kodowanie”, „Kto pierwszy”. Gry w parach i małych grupach z wykorzystaniem kostek dostarczyły wielu emocji, a przy okazji były pretekstem do utrwalenia kilku ważnych umiejętności matematycznych.
Rozwiązywaniem matematycznych zadań interaktywnych oraz łamigłówek typu: piramidy, sudoku zajęli się uczniowie kl. 3a.
Bardzo dobrze bawili się uczniowie kl. 1d, którzy uczestniczyli w grach i zabawach matematycznych: Domino, Kaboom, Wiosenny wyścig. Pracowali w grupach wspaniale radząc sobie z rozwiązywaniem różnych zadań. Ćwiczyli kodowanie i doskonalili pamięciowe liczenie.
Uczniowie kl. 3e gościli w „Matematycznym pokoju zagadek” oraz grali w gry utrwalające tabliczkę mnożenia.
Wszystkie zaproponowane przez nauczycieli aktywności bardzo podobały się uczniom. „Święto Matematyki” było wspaniałą okazją do zaakcentowania ogromnej roli tej dziedziny nauki w życiu człowieka.
Galeria zdjęć
Zdjęcia i opracowanie:
Wychowawcy klas
Światowy Dzień Pluszowego Misia
„Gdy płakałam otarł łezki
Jest pluszowy i niebieski
Ma kokardę, miękkie futro
Tuli mnie gdy jest mi smutno
Każdy dzień jest kolorowy
Gdy jest ze mną miś pluszowy”
Autor: Marlena Templer
Nieważne, jaki ma kolor futerka, czy jest różowy, żółty, brązowy lub tęczowy. Nieważne też jest, czy ma spodenki, koszulkę, czapkę, czy kokardę.
Ważne, że jest mięciutki, przyjemny i można się do niego przytulać. Można też wieczorem szeptać mu do uszka różne tajemnice.
MIŚ jest niezaprzeczalnie pierwszym i najlepszym przyjacielem każdego dziecka. Misie kochają zarówno dziewczynki, jak i chłopcy.
Ustanowienie Święta Pluszowego Misia to był wspaniały pomysł, który rokrocznie sprawia wszystkim dzieciom wiele przyjemności.
Tę radość widać na twarzach najmłodszych uczniów kl. 1-3 w dniu tego święta.
W tym roku tylko kilka klas mogło świętować razem w szkole, większość dzieci bawiła się zdalnie z domu. Mimo nietypowej sytuacji nie zapomniały o święcie.
Dzieci chętnie przedstawiały swoje maskotki koleżankom i kolegom w klasach i opowiadały o nich różne historyjki.
Pierwszoklasiści z kl. 1c poznali historię powstania święta, a później rozwiązywali quizy i zagadki związane z filmowymi misiowymi bohaterami.
Wesoło bawili się też przy muzyce i wykonywali zadania wylosowane na kole fortuny. Na zakończenie rysowali portrety swoich najmilszych pluszowych przyjaciół.
Uczniowie klasy 3d poznali historię tej popularnej maskotki, rozwiązywali quizy, rozpoznawali bajki, których bohaterami są słynne misie.
Wiele radości sprawił dzieciom taniec z Gumi Misiami. Jednak największym wyzwaniem było wykonanie własnego misia z ręcznika, którego po wykonaniu z dumą prezentowały.
Był to niewątpliwie bardzo miło spędzony dzień.
Galeria zdjęć
Opracowanie:
Beata Szczapa
Joanna Mańkowska
Śniadanie Daje Moc
Nikogo nie trzeba przekonywać, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.
Z okazji programu "Śniadanie Daje Moc” w naszej szkole odbyły się zajęcia związane ze spożywaniem zdrowych posiłków. Program ma na celu wyrabianie u dzieci nawyków zdrowego odżywiania się, z uwzględnieniem warzyw i owoców, które mają zastąpić niezdrowe słodycze. Ma także zwrócić uwagę dorosłych i dzieci na znaczenie odpowiednio zbilansowanego śniadania w całodziennym funkcjonowaniu organizmu dziecka.
Dzień ten rozpoczął się od przypomnienia przez nauczycieli 12 zasad zdrowego odżywiania, które specjalnie na potrzeby programu zostały opracowane przez ekspertów Instytutu Matki i Dziecka. Uczniowie starali się wymienić produkty, z których można skomponować zdrowe posiłki i z wielkim zaangażowaniem przygotowywali własne śniadanie.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z realizacji programu „Śniadanie daje moc”.
Uczniowie kl. 3c
Uczniowie kl. 2c
Uczniowie kl. 3b
Uczniowie kl. 3e
Uczniowie kl. 3d
Uczniowie kl. 2b
Uczniowie kl. 1a
Uczniowie kl. 1d
Uczniowie kl. 2a
Uczniowie kl. 2d
Uczniowie kl. 1c
Uczniowie kl. 1b
Cel programu został osiągnięty: dzieci uświadomiły sobie, jak ważną rolę odgrywa śniadanie oraz spożywanie owoców i warzyw.
Galeria zdjęć
Zdjęcia:
wychowawcy klasOpracowała:
Marta Grabowska
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Połykasz bajkę i basta:
Rośniesz i z bajek wyrastasz.
Józef RatajczakNie da się ukryć, że wszystkie dzieci kochają bajki i ich bohaterów. Wiemy, że dorośli też, choć nie zawsze się do tego przyznają.
Bajki są cudowne, są spełnieniem naszych marzeń i fantazji, bo każdy z nas chciałby przeżywać ciekawe przygody, spotykać niezwykłe postaci, albo przenosić się w czasie. Bajki dają nam takie możliwości i dlatego wszyscy je kochamy.
Bajki uczą nas o miłości, przyjaźni, oddaniu, są skarbnicą mądrych cytatów, ale też nawiązują do trudnych tematów, które przeżywamy w prawdziwym życiu.
W bajkach również lubimy to, że prawie zawsze mają szczęśliwe zakończenie.
Nic więc dziwnego, że dzieci zawsze cieszą się na to święto, które obchodzimy 5 listopada (w dniu urodzin Walta Disneya) i tradycyjnie już przebierają się za swoich ulubionych bajkowych bohaterów.
Rokrocznie z wielką radością prezentują koleżankom i kolegom swoje bajkowe stroje. Oprócz tego w klasach odbywają się szczególne zajęcia, których głównym tematem są bajki, bajkowi bohaterowie, ich przygody, cytaty, muzyka itp.
Tak też było w naszej szkole 5 listopada, było wesoło, kolorowo i bajkowo.
klasa 1a
klasa 1b
klasa 1c
klasa 1d
klasa 2a
klasa 2b
klasa 2c
klasa 3b
klasa 3cklasa 3d
klasa 3eJak się można było spodziewać zabawa była przednia. Okazuje się, że najmłodsi wiedzą wszystko na temat współczesnych bajek. Trudniej było ze znajomością bajek z pokolenia rodziców, a najtrudniej dziadków.
Szkoda, że już nikt nie ogląda „starych”, ale jakże wciąż wartościowych bajek z cyklu „Reksio”, „Miś Uszatek” czy „Koziołek Matołek”. Zachęcamy do ich oglądania.
Dziękujemy rodzicom za przygotowanie barwnych strojów, a dzieciom za wspaniałą zabawę.
Galeria zdjęć
Zdjęcia:
wychowawcy klasOpracowała:
Joanna Mańkowska
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzimy 29 września. Jest to data nieprzypadkowa, właśnie tego dnia urodziła się ceniona i lubiana przez dzieci autorka wielu książek dla najmłodszych Janina Porazińska. Ona też jest patronką tego święta.
Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Książki rozwijają wyobraźnię, dostarczają wiedzy, poszerzają słownictwo, pozwalają przeżywać wspaniałe emocje.
Zalety głośnego czytania dzieciom są nie do przecenienia. Bardzo ważnym elementem jest nawiązanie bliskich relacji, jest to też wspaniała okazja do wspólnego spędzania czasu.
W klasach 1-3 uczniowie specjalnie przygotowali się do tego dnia, przynieśli do szkoły kocyki, poduszki, przytulanki i wspólnie z wychowawcami czytali głośno książki należące do kanonu literatury dziecięcej.
Znalazły się wśród nich wybrane „Baśnie” H. Ch. Andersena, „Pamiętnik Czarnego Noska” Janiny Porazińskiej, „Wiersze” Jana Brzechwy i Julian Tuwima oraz wiele innych.
To święto warto obchodzić częściej niż tylko raz do roku. Codzienne wspólne czytanie może sprawić wszystkim wiele radości.
Galeria zdjęć
Opracowała:
Joanna Mańkowska
Międzynarodowy Dzień Kropki
Międzynarodowy Dzień Kropki, który przypada 15 września, na stałe wpisał się do kalendarza świąt ulubionych przez najmłodszych uczniów naszej szkoły.
Dzieci kl. 2-3 doskonale już znają historię Vashti, która nie wierzyła we własne możliwości, ale zainspirowana pochwałą nauczycielki zaczęła rozwijać swoje uzdolnienia. Uczniowie klas pierwszych z wielkim zainteresowanie słuchali opowiadania pt. „The Dot” i poznali genezę tego święta.
Wszyscy wspaniale przygotowali się do obchodów święta, w klasach dominowały kropki na bluzkach, sukienkach i spodniach, a wychowawcy przygotowali dla swoich wychowanków ciekawe zadania związane z kropkami.
Wszystkie zadania miały rozwijać kreatywność i wyobraźnię, a uczniowie biorąc przykład z Vashti - bohaterki tego dnia, prezentowali kolegom swoje talenty i uzdolnienia.
Klasa 1a - uczniowie ilustrowali swoje uzdolnienia, a na pamiątkę zrobili sobie zdjęcia w kropkowych ramach.
Klasa 1b - uczniowie udowodnili, że kropka może zamienić się prawie we wszystko.
Klasa 1c - uczniowie rysowali na kropkach swoje talenty, zamieniali kropki w rysunki, które podpowiadała wyobraźnia, układali w obrazy i naklejali kolorowe kropki na zakładkach, a na zakończenie pozowali w kropkowej ramie z kropkowymi rekwizytami.
Klasa 1d - uczniowie wykonywali prace z różnokolorowych kółek
Klasa 2c - uczniowie wykazali się kreatywnością i wykonali bardzo kolorowe prace plastyczne.
Każda praca jest inna, ale w każdej motywem przewodnim jest KROPKA.Klasa 2d - uczniowie sprawdzali, w co może zamienić się kropka.
Klasa 3a - uczniowie grali w parach w matematyczną grę.
Klasa 3b - uczniowie wykonali piękne prace plastyczne, wykorzystując do malowania (zamiast pędzli) patyczków.
Jesienne drzewa autorstwa uczniów kl. 3b zachwycają.
Klasa 3c - galeria prac kl. 3b jest wyjątkowa. Piękne jesienne drzewa namalowane ciekawą techniką plastyczną będą wspaniałą pamiątką Dnia Kropki.
W tej klasie jest wiele plastycznych talentów.
Klasa 3d - uczniowie wykonywali kropkowaną pracę plastyczną, rozwiązywali interaktywne łamigłówki z kropką, w parach grali w grę matematyczną, wybierali ze spirali te wyrazy, które nazywały okrągłe przedmioty i układali z nimi zdania.
Klasa 3e - uczniowie tej klasy również malowali jesienne drzewa patyczkiem. Czy to technika sprawiła, że wszystkie prace uczniów klas trzecich są takie piękne? Drzewa są „jak żywe”. Zachwycamy się również pracami uczniów kl. 3e.
Dużo ciekawego działo się tego dnia w klasach 1-3. Najmłodsi uczniowie prezentowali swoje talenty i uzdolnienia.
Nie wszystkim dzieciom od razu wszystko udawało się najlepiej, ale najważniejsze jest to, że każdy ma świadomość swoich mocnych stron i wie, że nad słabymi musi popracować. Trzeba próbować aż do skutku! Efekty przyjdą niebawem.
Galeria zdjęć
Opracowała:
Joanna Mańkowska