Wizyta partnerów programu Erasmus+ w naszej szkole
W danich 12-16 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyło się niezykłe wydarzenie - spotkanie nauczycieli ze szkół uczestniczących w projekcie Art, Creativity, Coding - Full STEAM Ahead! Projekt prowadzony jest w ramach programu Erasmus+ Akcja 2, Współparaca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk.
We wtorek, 13 listopada 2018 r. nauczyciele z krajów partnerskich: Grecji, Łotwy, Portugalii, Turcji i Włoch odwiedzili naszą szkołę. Rolę przewodników przyjęli uczniowie kl. 6-7, którzy z dumą oprowadzali gości po szkole i świetnie komunikowali się z nimi w języku angielskim.
W przeddzień wizyty uczestników projetu w naszej szkole, odbyło się spotkanie, podczas którego p. Sylwia Demzała i p. Agnieszka Standowicz zapoznały gości z systemem oświatowym obowiązującym w Polsce.
Podczas spotkań roboczych była okazja do wymiany doświadczeń związanych z pracą nauczyciela w różnych krajach oraz realizacją projektu ACC Full STEAM Ahead!
Miłe powitanie gości przez uczniów kl. 1-3 na korytarzu szkolnym
W sali gimnastycznej gości powitały: p. Aneta Stańczak - dyrektor SP7 i p. Hanna Wilk - koordynator projektu
Art, Creativity, Coding - Full STEAM Ahead!
Gości powitała również - w imieniu władz miasta - dyrektor ZESiP-u - p. Halina Bonecka.
W części artystycznej chór szkolny pod kierunkiem p. Krzysztofa Białasa i soliści zaprezentowali program nawiązujący do Narodowego Święta Niepodległości, a tematykę utworów przybliżyła zebranej publiczności prowadząca program artystyczny - p. Magdalena Sycik. Druga część spotkania upłynęła pod znakiem tańca: taniec do muzyki klasycznej zaprezentowały uczennice kl. 2b pod kierunkiem p. Marioli Kumur, a tańce nowoczesne grupa uczennic z kl. 5-7 przygotowana przez p. Iwonę Sawicką i p. Krzysztofa Dajnowca.
Goście mogli również obejrzeć zaprezentowaną w sali gimnastycznej wystawę prac plastycznych uczniów naszej szkoły „Wielcy Polacy” przygotowaną przez p. Małgorzatę Broch, p. Wiolettę Dziobak, p. Jolantę Hoppe i p. Mariolę Jastrzębską.
Wystawa pikselowych obrazków wykonanych przez uczniów klas trzecich pokazała, że bardzo trudno było wybrać 2 obrazki do wspólnego kalendarza, który powstawał w ramach współpracy pomiędzy krajami partnerskimi.
Uczestnicy projektu, wspólnie z nauczycielami z „Siódemki” pracowali, prowadząc i obserwując lekcje. Odwiedzili uczniów klasy siódmej podczas zajęć matematycznych prowadzonych przez p. Irenę Kazanowską. Zajęcia z uczniami kl. 2c przeprowadzone przez Włoszkę - p. Angelę, były okazją nie tylko do rozwijania jednej z kompetencji kluczowych, jaką jest komunikacja w jęz. angielskim, ale i dobrą zabawą. Przerwa spędzona w pokoju nauczycielskim pozwoliła na wymianę pierwszych wrażeń i poznanie nauczycieli naszej „Siódemki”. Natomiast lekcja tańca poprowadzona przez Greczynkę - p. Olympię w pełni zintegrowała uczniów naszej szkoły z nauczycielami ze szkół partnerskich.
Nauczyciele z krajów partnerskich uczestniczyli w warsztatach enkaustyki poprowadzonych przez nauczycielkę plastyki SP7 - p. Alicję Żelazo, której towarzyszyli uczniowie klas 5-7 demonstrujący różne techniki plastyczne.
Małe dzieła sztuki, które powstały podczas zajęć ogromnie cieszyły ich twórców.
Podczas kolejnych dni nasi goście spotkali się w Urzędzie Miasta z p. burmistrz Elżbietą Radwan, gdzie rozmawiali na temat funkcjonowania oświaty w naszej lokalnej społeczności. Odwiedzili Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, zwiedzali Warszawę.
W piątek, 16 listopada, pożegnaliśmy naszych partnerów przedstawieniem zaprezentowanym w jęz. angielskim „Legenda o złotej kaczce”, które z uczniami kl. 6-7 przygotowały: p. Sylwia Demzała i p. Magdalena Sycik.
Na zakończenie każdy z gości otrzymał pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników projektu oraz piękne, artystyczne obrazki namalowane przez naszą p. pielegniarkę - p. Barbarę Jaździkowską, zakładki wyszyte przez uczniów naszej szkoły oraz breloczki z logo SP7 i logo projektu.
Wizyta nauczycieli ze szkół partnerskich dobiegła końca. Była to niesamowita przygoda - szczególnie dla uczniów, którzy opiekowali się naszymi gośćmi. Ich aktywność i zaangażowanie zostało dostrzeżone, o czym świadczą miłe i serdeczne podziękowania i pożegnania.
Oto fotoreportaż z wizyty przygotowany przez Greczynkę, p. Olympię Lampaki z GYMNASIO GENISEAS XANTHIS.
https://www.slideshare.net/olylampaki/1st-mobility-poland
Opracowanie:
Hanna Wilk
Hanna Kamieniarz