• Wizyta w Leirii w Portugalii

•           W dniach 13-17 maja 2019 roku odbyło się kolejne spotkanie nauczycieli współpracujących nad projektem Erasmus+ „SZTUKA, KREATYWNOŚĆ, KODOWANIE – CAŁĄ PARĄ NAPRZÓD!” Tym razem na zaproszenie Przedszkola „Pinokio” partnerzy z Włoch, Turcji, Polski, Grecji i Łotwy gościli z wizytą studyjną w Leirii w Portugalii.

W trakcie wizyty nauczyciele zapoznali się z organizacją szkolnictwa w Portugalii. Wzięli udział w spotkaniach i warsztatach przybliżających organizację nauczania w placówkach przedszkolnych, szkolnych oraz wyższych uczelniach.

Pierwszego dnia wizyty odbyły się spotkania robocze w Społecznym Przedszkolu „Pinokio” w Leirii. W trakcie spotkania zaprezentowano portugalski system edukacyjny. Następnie partnerzy zaprezentowali gry dydaktyczne, które wykonali ich uczniowie, a turecki koordynator omówił zasady działania projektowej strony internetowej. Następnie grupa Erasmusa gościła w szkole podstawowej w Leirii, gdzie wzięła udział w prezentacji projektu aktywizującego środowisko lokalne szkoły. Dyrekcja szkoły i koordynatorzy przedstawili liczne inicjatywy i działania podejmowane w celu integracji rodzin uczniów i szkoły.

We wtorek nauczyciele udali się do Muzeum Historii Kina w Leirii, gdzie odbyły się warsztaty z tworzenia animacji poklatkowej. Zajęcia miały na celu wspomóc nauczycieli w prowadzeniu działań z zakresu edukacji filmowej i wskazać, jak wraz z uczniami stworzyć przy użyciu prostych narzędzi oraz aplikacji na telefon komórkowy film animowany.

Trzeciego dnia wizyty miała miejsce wizyta w szkole podstawowej 1. stopnia. Nauczyciele zostali zapoznani ze strukturą tej placówki, zaprezentowano metody pracy z uczniami obcojęzycznymi oraz metody stosowane przez nauczycieli klas najmłodszych – m.in. zasady wykorzystywania podręczników multimedialnych oraz programów edukacyjnych. Pracownicy szkoły omówili również projekty realizowane w szkole. Szczególne zainteresowanie wzbudził piękny mural wykonany w ramach pracy nad realizacją jednego z nich. Był to również dzień, kiedy w Portugalii obchodzi się święto rodziny. Z tej okazji grupa Erasmusa wzięła udział w rodzinnym pikniku organizowanym w parku miejskim.

W czwartek nauczyciele uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Politechnic Institute of Leiria. Spotkanie rozpoczęło się od wykładu, na którym przedstawiono szczegółowe informacje o uczelni, poszczególnych wydziałach, kierunkach i studentach, zarówno krajowych jak i zagranicznych oraz przybliżono zasady realizcji projektu, którego celem jest przystosowanie zabawek elektronicznych dla dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi. Zabawki te następnie są przekazywane nieodpłatnie do odpowiednich placówek w kraju. Następnie grupa udała się do laboratorium, gdzie mogła krok po kroku śledzić proces przystosowania zabawek.

Ostatni dzień wizyty upłynął na zajęciach w muzeum szkolnictwa Museu Escolar de Marrazes, gdzie goście mogli zapoznać się z rozwojem szkolnictwa w Portugalii w okresie ostatnich stu lat. Popołudnie poświęcono natomiast na spotkania robocze w przedszkolu „Pinokio”. Odbyły się tu integracyjne zajęcia, poprowadzone przez rodziców przedszkolaków, w czasie których nauczyciele współpracowali z grupą pięciolatków i tworzyli grę z robotem Ozobotem. Był to również dzień podsumowyjący wizytę i dzień ... pożegnania.

Serdecznie dziękujemy nauczycielom z przedszkola „Pinokio”, którzy zorganizowali wizytę w Portugalii. Dzięki ich pracy i zaangażowaniu wróciliśmy z tej wizyty bogatsi o nowe doświadczenia, wiedzę i umiejętności. Czas spędzony w Leirii to bezcenne chwile, które na długo zostaną w naszych wspomnieniach.

Opracowanie:
        Magdalena Sycik