• 2022/2023

• W dniu 14 marca 2023 r. dziewczęta z klas 6 i 7 uczestniczyły w ciekawych zajęciach w ramach programu edukacyjnego „Między nami kobietkami”, organizowanych przez fundację „My Dziewczyny”. Program ten realizujemy w naszej szkole od lat przy współpracy z wykwalifikowaną prelegentką Działu Profilaktyki i Edukacji Procter & Gamble.

Celem programu jest edukacja dziewcząt w zakresie lepszego zrozumieniu przemian fizycznych i emocjonalnych, zachodzących w okresie dojrzewania, przyswojenie prawidłowej terminologii dotyczącej części ciała, dorastania i rozwoju oraz zaakceptowania siebie i złagodzenia stresów związanych z dorastaniem.

Program profilaktyczny „Między nami kobietkami” stworzono przy współpracy recenzentów Ministerstwa Edukacji Narodowej, psychologów i ginekologów. Znajduje się on w wykazie środków dydaktycznych zalecanych przez Ministerstwo Edukacji narodowej do użytku szkolnego.

Opracowanie:
        Magdalena Rudnik - pedagog specjalny

Co roku w lutym pamiętamy o dwóch ważnych dniach:

• Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Wychowawcy i nauczyciele przeprowadzili na ten temat pogadanki z uczniami na lekcjach i godzinach wychowawczych. Owocem tego są gazetki w klasach i plakaty na korytarzach. Specjaliści opracowali ulotki, gdzie szukać pomocy w kryzysie, jak radzić sobie z obniżonym samopoczuciem i jak wspierać kolegów i koleżanki z obniżonym nastrojem.

PS nie zapominamy też o temacie: „Bezpieczne Ferie”.

Galeria:

Ewelina Chmiel - psycholog

Ostatnie miesiące były czasem wytężonej nauki dla naszych uczniów. Nie zapominamy również o zadaniach stawianych przez Program Wychowawczo - Profilaktyczny, które na co dzień wdrażają  wychowawcy, nauczyciele i szkolni specjaliści. Dzięki współpracy z OPTU udało nam się zrealizować w I półroczu roku szkolnego 2022/2023 kilka rekomendowanych przez MEN programów profilaktyki uniwersalnej prowadzonych przez wyspecjalizowanych do tego trenerów:

„Epsilon” w klasach: 3a, 3b, 5c, 5e, 6e, 6b po trzy godziny lekcyjne. Program doskonali: komunikację w klasie i kształtuje umiejętności rozwiązywania trudności w relacjach, formułowanie oczekiwań wobec siebie i innych, umiejętność mówienia o przeżywanych emocjach, wdraża do pozytywnej współpracy, wzmacnia prawidłowe normy zachowania.

„Debatę” w klasach: 6a, 6b, 6d, 6e  po dwie godziny lekcyjne. Zadaniem programu jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu, towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy trzeźwości.

„Unplugged” w klasach: 7a, 7b, 7c, 7d zajęcia trwały 2 dni po 4 godziny lekcyjne. Celem programu jest  ograniczenie inicjowania używania substancji psychoaktywnych – tytoniu, alkoholu, narkotyków oraz ograniczenie przejścia od fazy używania eksperymentalnego do fazy używania problemowego.

„Archipelag Skarbów” w klasach: 8a, 8b, 8g, 8s, zajęcia trwały 2 x 4 godziny lekcyjne, dodatkowo odbyła się prelekcja dla Rodziców na zebraniu. Celem programu jest  zapobieganie różnym zachowaniom ryzykownym i problemom młodzieży (ograniczenie wczesnych kontaktów seksualnych, zapobieganie spożywaniu alkoholu, używaniu narkotyków i dopalaczy, ograniczenie natężenia przemocy rówieśniczej - fizycznej, słownej oraz o podtekście seksualnym).

Od stycznia kolejne klasy będą objęte zajęciami profilaktycznymi.

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie jak najlepiej wykorzystają  wiedzę z warsztatów.

Dziękujemy pani pedagog, Zefirynie Sycik, za organizację i monitorowanie zajęć na terenie szkoły.

Galeria:

Opracowanie:
        Zespół ds Wychowania i Profilaktyki

4.01.2023 r.

22 listopada 2022 r. uczniowie klas drugich uczestniczyli w niecodziennym, interaktywnym spektaklu edukacyjnym pt.: „Florka, która pogodziła serce z rozumem”.

Na scenie MDK wystąpili strażnicy miejscy z Referatu Profilaktyki m.st. Warszawy, którzy zwrócili w nim uwagę najmłodszym na przemoc rówieśniczą. Motywem przewodnim spektaklu były problemy ucznia wyśmiewanego przez kolegę z klasy.

Dzieci aktywnie brały udział w przedstawieniu, identyfikując uczucia towarzyszące bohaterom oraz wskazując właściwe zachowania.

Mamy  nadzieję,  że   spektakl  jeszcze  bardziej  uwrażliwił  dzieci  na   problemy   i  trudną  sytuację  osób doświadczających  przemocy.

Zdjęcia i opracowanie:
        Marta Grabowska