• Warsztaty edukacyjne - autyzm

      •        Peter Szatmari w swojej książce „Uwięziony umysł. Opowieści o ludziach z autyzmem” pisał niegdyś, że wszystko zależy od tego, jak widzimy rzeczywistość. Dzieci z autyzmem inaczej niż osoby pełnosprawne odbierają i pojmują świat. Dlatego, aby je lepiej zrozumieć, powinniśmy  dowiedzieć się, na czym polega ich „inność”.

          

         

         

            W dniach od 3 do 7 grudnia odbyły się w naszej szkole warsztaty edukacyjne poświęcone tematyce autyzmu. Uczestniczyły w nich klasy trzecie, które miały okazję dowiedzieć się, czym jest autyzm, jak się objawia i z jakimi problemami na co dzień borykają się osoby cierpiące na to schorzenie. 

         

         

         

         

          

         

         

         

                 Dzieci dowiedziały się o objawach społecznych autyzmu, trudnościach w porozumiewaniu się, specyficznych zachowaniach oraz o innym odbieraniu wrażeń zmysłowych (zaburzeniach integracji zmysłów) przez osoby chore na autyzm.

         

         

         

         

        Po części teoretycznej uczniowie mieli okazję wejść w rolę dziecka autystycznego. Doświadczyli, jak to jest, słyszeć, widzieć lub odczuwać dotyk inaczej. Podczas części praktycznej między innymi czytali przez zaklejone taśmą okulary, nawlekali igłę mając na rękach grube rękawice oraz próbowali zrozumieć nauczyciela, zwracającego się do nich w innym języku.

        Dzieci z autyzmem mają duże problemy ze zrozumieniem i używaniem języka. Często wymagają długiej pracy logopedycznej lub stosowania alternatywnych metod komunikacji. Pedagog specjalny, prowadzący warsztaty, zademonstrował uczniom książkę komunikacyjną dla dziecka z autyzmem oraz nauczył dzieci kilku podstawowych gestów, wspomagających porozumiewanie się z autystami.

            

            

        Spotkanie zakończyło się rozdaniem ulotek informujących o podstawowych objawach autyzmu.
        Mam nadzieję, że dzięki warsztatom uczniowie naszej szkoły lepiej zrozumieli zachowania i lęki swoich autystycznych rówieśników i w razie potrzeby będą służyć im pomocną dłonią.

        Opracowała:
        Marta Dobrowolska

  • Galeria zdjęć

      brak danych