• Wizyta partnerów projektu na Łotwie

      • W dniach 18 września - 22 września 2023 roku odbyła się kolejna mobilność w ramach realizacji projektu Gry ekologiczne w Programie Nauczania. Tym razem nauczyciele i uczniowie odwiedzili Łotwę. Zgodnie z założeniami w trakcie kilkudniowego pobytu przećwiczone zostały gry ekologiczne stworzone przez poszczególne szkoły uczestniczące w projekcie – Rumunię, Polskę, Włochy, Łotwę i Turcję. Uczniowie i nauczyciele zmagali się w różnych konkurencjach. Każda z gier oprócz aspektu ekologicznego rozwijała również inne umiejętności – sportowe, logicznego myślenia, szybkiego kojarzenia faktów czy posługiwania się nowymi technologiami.

         

        Poniżej przedstawiamy prezentację, a także relację uczennic: Zuzanny Jarockiej, Krystyny Dąbrowskiej, Oliwiii Sikorskiej, Gabrieli Miernickiej, które z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w wyjeździe.

        Prezentacja o Polsce, Wołominie i naszej szkole

         

          

          

          

          

        Pierwszego dnia naszej wizyty, w poniedziałek, pojechaliśmy do pracowni ceramicznej. Pani prowadząca opowiedziała nam wszystko o sztuce garncarstwa i pokazała swoją pracownię. Mieliśmy okazję sami przekonać się, jak używa się koła garncarskiego oraz samodzielnie spróbować ulepić misę z gliny. Następnie udaliśmy się do szkoły w Liepupes, gdzie zostaliśmy bardzo ciepło przywitani w naszych ojczystych językach, po turecku, włosku, rumuńsku i oczywiście po polsku. Zaraz po tym udaliśmy się na przedstawienie o łotewskiej kulturze przygotowane przez uczniów szkoły. Usłyszeliśmy ich najpiękniejsze pieśni narodowe oraz zobaczyliśmy łotewskie tańce ludowe. W niektórych salach zorganizowane były różne zadania i zabawy, np. w sali od języka rosyjskiego czekała na nas lekcja aktorstwa, a w sali od muzyki uczyliśmy się śpiewać piosenkę po łotewsku. Gdy skończyliśmy mieliśmy okazję spróbować pysznego, tradycyjnego łotewskiego jedzenia. Po południu graliśmy w gry, które łączyły ekologię z wiadomościami z różnych przedmiotów.
         

          

          

        Drugiego dnia, we wtorek, pojechaliśmy do muzeum Munchausena. Dowiedzieliśmy się jak żyli ludzie w XVIII wieku. Munchausen jest postacią historyczną, lecz jego historie niekoniecznie. Następnie udaliśmy się do zaprzyjaźnionej szkoły w Liepupes. Jest ona bardzo mała, uczy się w niej 73 uczniów i jest 9 klas. Następnie udaliśmy się do portu, gdzie weszliśmy na taras widokowy. Po lunchu udaliśmy się do muzeum botanicznego, gdzie graliśmy w ciekawe gry ekologiczne. Zobaczyliśmy tam również dużo okazów zwierząt i roślin. Wróciliśmy do hotelu bardzo szczęśliwi i zmęczeni. Był to dzień pełen przygód i wrażeń.


          

        W środę pojechaliśmy do miejscowości Cesis (tłumaczonej na polski jako Kieś). Pierwszym punktem tego dnia była wizyta w Technikum. Czekało tam na nas dwóch uczniów, którzy mieli oprowadzić nas nie tylko po szkole, ale i po okolicach. Przywitała nas też bardzo sympatyczna pani dyrektor placówki. W szkole mieliśmy okazję zobaczyć różne, ciekawe rzeczy. Od projektów uczniów, po ogromne traktory i inne maszyny. Następnie, zgodnie z planem, udaliśmy się do miejscowego zamku. Zaczęliśmy od zwiedzania ruin i poznawania dawnych zastosowań różnych pomieszczeń. Po obiedzie udaliśmy się do lasu. Chodziliśmy po nim z mapą oglądając zwierzęta. Widzieliśmy wiewiórki, dziki, a nawet jelenie. Środa była chyba najbardziej męczącym dniem ze wszystkich, głównie przez chodzenie po lesie, które mocno nas zmęczyło. Mimo to dzień był pełen wrażeń i bardzo ciekawy.

         

          

          

        W czwartkowy poranek przywitała nas słoneczna pogoda. Zaraz po śniadaniu udaliśmy się do miasteczka Limbaži. Tam spotkaliśmy się z panem Strausbergiem, burmistrzem miasta i wysłuchaliśmy prezentacji na temat regionu Limbaži i ochrony przyrody. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Historii wraz z pobliskimi ruinami średniowiecznego zamku (mieliśmy okazję napisać listy używając atramentu i gęsiego pióra, które następnie można było zapieczętować woskiem) oraz stary budynek straży pożarnej. Z muzeum udaliśmy się do pobliskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a zaraz potem do Cerkwi Przemienienia Pańskiego. Przeszliśmy się też uliczkami miasta podziwiając urokliwe budynki. Następnie pojechaliśmy do piekarni „Lielezers”, gdzie zobaczyliśmy, jak wyrabia się pieczywo. Mieliśmy też możliwość kupienia tradycyjnych wyrobów z piekarni. Po obiedzie wybraliśmy się do Muzeum Srebra. To niesamowite miejsce, gdzie obejrzeliśmy kompozycje ze srebra wykonane przez różnych artystów. Następną atrakcją były taneczne aktywności w Centrum Młodzieży. Nauczyliśmy się lokalnych tańców, przy ludowej muzyce. Dzień zakończyliśmy pożegnalną kolacją, na której podsumowaliśmy cały wyjazd oraz odbyła się dyskoteka.


          

          

        Dwudziesty drugi września, był naszym ostatnim dniem na Łotwie. Oczywiście wykorzystaliśmy go w pełni zwiedzając Rygę, stolicę Łotwy. Zobaczyliśmy Pomnik Wolności i ryską Starówkę, gdzie mogliśmy trochę odetchnąć oraz kupić pamiątki. Byliśmy też na Targu Centralnym, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Był tak ogromny, że można było się w nim zgubić. Naszą następną atrakcją była Biblioteka Narodowa. Brzmi, jak nic ciekawego, ale było zupełnie odwrotnie. Na początku udaliśmy się na samą górę budynku. Przez przeszklone ściany, widać było całą Rygę! Widok był zniewalający. Z okna widzieliśmy budynek, który wyglądał jak Pałac Kultury i Nauki. Biblioteka była imponująca, było tam ponad 10 pięter, a książek całe mnóstwo. Dzień był dosyć męczący, jednak bardzo ciekawy. Każdemu było przykro, że był ostatni.

         

        Myślimy, że wszyscy będziemy miło wspominać cały wyjazd.

         

         

         

        Galeria

        Opracowanie:
        Anna Polakowska, Sylwia Demzała
        Uczennice klas siódmych:
        Zuzanna Jarocka, Krystyna Dąbrowska, Oliwia Sikorska, Gabriela Miernicka

        Zdjęcia:
        Anna Polakowska, Sylwia Demzała, Justyna Wiśniewska, Agnieszka Drews

         

  • Galeria zdjęć

      brak danych