• Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)

6 lutego 2024 r. obchodziliśmy kolejną edycję Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI). Tegoroczne hasło przewodnie brzmi: Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF).  Głównym partnerem akcji jest Fundacja Orange. Partnerami tegorocznej edycji są: Facebook Polska oraz Google Polska.

DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Nasza szkoła też wzięła udział w obchodach i zgłosiła inicjatywę z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2024.

W ramach DBI 2024, uczniowie wzięli udział udział w szeregu lekcji  prowadzonych przez wychowawców w kl.1-3 i nauczycieli informatyki w kl. 4-8.

Zajęcia zostały przeprowadzone według specjalnie przygotowanych scenariuszy. W klasach odbywały się pogadanki na temat zasad zachowania bezpieczeństwa oraz szacunku w sieci. Uczniowie rozwiązywali rebusy
        i krzyżówki, oglądali prezentacje multimedialne oraz filmy animowane z serii „Owce w sieci” i „Przygody Fejsmena”.
        Celem zajęć było poszerzenie wiedzy uczniów o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas korzystania z mediów elektronicznych i serwisów społecznościowych oraz wskazanie sposobów reagowania na niebezpieczne sytuacje online.

Młodsi uczniowie kolorowali rysunki związane z bezpieczeństwem w internecie, a starsi tworzyli chmury wyrazów ze słów opisujących bezpieczne korzystanie z sieci lub zagrożenia z tym związane. Zaproponowana aplikacja: wordart.com/create  okazała się dla nich bardzo atrakcyjna.

Wszystkim polecamy uwadze materiały edukacyjne opracowane i udostępniane przez Polskie Centrum Programu Safer Internet oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Zachęcamy także do zapoznania się z materiałami zamieszczonymi na szkolnej stronie internetowej UCZNIOWIE/BEZPIECZEŃSTWO W SIECI.

Zapraszamy wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska on-line.

Marta Grabowska