• „Na Olimpie”

Innowacja pedagogiczna z zakresu języka polskiego „Na Olimpie” realizowana będzie w ramach zajęć edukacyjnych z języka polskiego w klasach 5 w roku szkolnym 2022/2023.

Cele innowacji:

- intensyfikacja działań zmierzających do pogłębienia przez uczniów znajomości lektury obowiązkowej „Mity greckie”,

- wskazanie dialogu kulturowego i funkcjonowania mitów we współczesnej kulturze i sztuce,

- wprowadzenie metod aktywizujących uczniów i łączenie technik plastyczno-językowych,

- aktywne utrwalenie wiadomości z podstawy programowej języka polskiego kl. 5. niezbędnych w nowym egzaminie ósmoklasisty,

- wprowadzenie elementu rywalizacji - uczniowie klas 5. zmierzą swoje siły w konkursie szkolnym sprawdzającym stopień znajomości poznanych treści.

W innowacji będą zastosowane aktywizujące metody pracy takie jak: stacje zadaniowe, skrzynka pytań, burza mózgów, przekład intersemiotyczny, drama.

Przewidywane osiągnięcia:

- poprawa poziomu wypowiedzi ustnych i pisemnych uczniów,

- wzrost zrozumienia czytanych tekstów i poleceń,

- wyrażanie własnych refleksji,

- wzrost poczucia własnej wartości,

- poprawa wzajemnych relacji pomiędzy uczniami,

- wzrost zaangażowania w życie społeczne,

- potrzeba tworzenia i poznawania dzieł kultury.

Z wizytą na Olimpie – taki tytuł nosiła innowacja przeprowadzona przez nauczycielki języka polskiego p. Agnieszkę Zawacką i p. Annę Polakowską w klasach piątych. Na każdej lekcji uczniowie gościli kolejnych bogów greckich – Zeusa, Posejdona, Herę, Demeter, Afrodytę. Pojawili się również Tezeusz, Herakles i Syzyf wyjaśniając związki frazeologiczne zaczerpnięte z mitologii.

Odbył się również lot w towarzystwie Ikara i Dedala, wszyscy szczęśliwie wylądowali! Dużo emocji wywołała również Pandora, która otworzyła swoją puszkę. Na szczęście okazało się, że są w niej same dobre rzeczy.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych pomysłów lekcje języka polskiego stały się wspaniałą i ciekawą wycieczką do świata starożytnych Greków, z której nikt nie chciał wracać. Pożegnalna uczta był okazją do spotkania ze wszystkimi mieszkańcami Olimpu po raz ostatni i spróbowania słynnego nektaru i ambrozji.

Prowadzące innowację :
        Agnieszka Zawacka, Anna Polakowska