• Lapbookowa nauka - cztery pory roku

Innowacja pedagogiczna  „Lapbookowa nauka - cztery pory roku” będzie realizowana w roku szkolnym 2022/2023 w ramach zajęć edukacyjnych dla uczniów klasy 2a.

Lapbook to  rodzaj teczki tematycznej i obrazkowej mapy myśli, w której  umieszcza się informacje, ciekawostki, zadania i zagadki na wybrany temat. To wszystko jest przedstawione w ciekawej formie graficznej: przegródek, kieszonek, zakładek, harmonijek czy  mini - książeczek.

Głównym celem wprowadzanej innowacji jest uporządkowanie, usystematyzowanie i utrwalanie wiadomości.

Cele innowacji:

• Uatrakcyjnienie zajęć edukacyjnych,
        • poszerzenie wiedzy o porach roku,
        • zwiększenie motywacji uczniów do samodzielnej nauki,
        • rozwijanie umiejętności atrakcyjnego sposobu przedstawianie zdobytej wiedzy,
        • powtórki materiału,
        • wdrażanie do staranności,
        • rozwijanie motoryki ręki,
        • rozwijanie kreatywności,
        • nauka organizacji pracy.

Korzyści wdrożenia innowacji (przewidywane osiągnięcia):

Uczniowie:

• pogłębiają wiedzę,
        • poznają atrakcyjne formy nauki,
        • ćwiczą motorykę ręki,
        • rozwijają czytanie i pisanie,
        • poszerzają słownik,
        • uczą się organizacji pracy,
        • podnoszą poziom wycinania, kolorowania i klejenia i planowania swojej pracy.

Jesienny Lapbook

Uczniowie stworzyli jesienny lapbook, w którym znalazły się najważniejsze informacje na temat tej pory roku: data rozpoczęcia i zakończenia, dary jesieni, rodzaje liści, kolory jesieni, pogoda, dary sadu i ogrodu, rodzaje grzybów. Było przy tym mnóstwo kolorowania, dopasowywania, nazywania oraz wycinania. Lapbook świetnie podsumował nasze zajęcia i ciekawostki o jesieni.

Zimowy Lapbook

Uczniowie klasy 2a wykonali kolejny w tym roku szkolnym lapbook – tym razem prezentujący najważniejsze informacje na temat zimy. Podczas pracy nad rozkładaną książeczką, dzieci dowiedziały się jakie są najpopularniejsze zimowe sporty, jak zimą bawić się bezpiecznie, a także jak powinna wyglądać zimowa garderoba. Spora część lapbooka została poświęcona informacjom przyrodniczym. Przypomnieliśmy, jakie ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów,  które zwierzęta zapadają w sen zimowy, a które są aktywne mimo otaczającej ich mroźnej i śnieżnej aury.

Wiosenny Lapbook

W marcu, wraz z nadejściem wiosny, uczniowie klasy 2a zaczęli projektować lapbooki o wiośnie. Dzieci bardzo zaangażowały się w wykonanie swoich teczek tematycznych, starały się, aby wyglądały pięknie i wyjątkowo. W jednym miejscu zgromadziły wiele ciekawostek o wiośnie. Obejrzeli, a potem samodzielnie narysowali wiosenne kwiaty, poznali narzędzia ogrodnicze, a także zapisali ciekawostki o pszczołach i bocianach. Oczywiście nie mogło zabraknąć słów po angielsku związanych z wiosną.

Letni Lapbook

Ostatni Lapbook wykonany przez uczniów kl. 2a związany był z latem i zawierał m.in. takie treści jak: lato na polach i łąkach, rodzaje zbóż, praca rolnika latem, skojarzenia związane z latem i wakacjami, ilustracje o letnim krajobrazie oraz przysłowia o lecie. Ważnym elementem Lapbooka było poruszenie tematu bezpieczeństwa podczas wakacji, a także przypomnienie numerów alarmowych.

Tworzenie lapbooków przyniosło wiele korzyści: odpowiedzialność za swoją naukę, planowanie działań,  satysfakcję z dobrze wykonanego zadania oraz wzmocnienie u uczniów poczucia własnej wartości.

Uczeń pracując z danym tematem przez wiele dni – szukał informacji, przygotowywał elementy, planował ich rozmieszczenie, uzupełniał, kolorował, wycinał, wklejał i zapamiętywał zdobyte wiadomości.

Interaktywne elementy były atrakcyjne dla dzieci. Sprawiły, że nauka stała się ciekawsza, pełna niespodzianek, zagadek. Zrealizowana innowacja na pewno wpłynie na rozwój twórczości i kreatywności naszych uczniów.

Prowadząca innowację:
        Marta Grabowska