• Magiczna moc baśni

Innowacja Magiczna moc baśni realizowana będzie podczas drugiego półrocza roku szkolnego 2022/2023 w czasie zajęć arteterapii w wymiarze 1 godziny tygodniowo.

Część pierwsza polegać będzie na głośnym czytaniu wybranego tekstuu. W przerwach czytania nauczyciel zadawać będzie uczniom pytania, dotyczące osób i sytuacji przedstawionych w przeczytanym fragmencie.

Część druga to zajęcia relaksacyjne, gdzie uczniowie będą mieli okazję na wyrażanie ekspresji emocjonalnej za pomocą różnych technik plastycznych.

Główne założenia:

• rozwijanie zainteresowań dzieci baśniami,
        • rozwijanie wyobraźni dziecięcej oraz inspirowanie do wyrażania treści w formie wypowiedzi, ekspresji plastycznej i ruchowej,
        • tworzenie warunków do rozwoju i aktywności dzieci.

Cele szczegółowe:

• doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania przeżywanych uczuć, emocji,
        • rozwijanie naturalnej kreatywności i pomysłowości dzieci,
        • stymulowanie wszechstronnego rozwoju dziecka,
        • rozwijanie wrażliwości, wyobraźni oraz zainteresowań czytelniczych,
        • doskonalenie umiejętności rozumienia, wypowiadania się i wyrażania własnych opinii,
        • przekazywanie dzieciom wartości moralnych,
        • doskonalenie umiejętności uważnego słuchanie czytanych baśni oraz zgodnego współdziałania w grupie,
        • kształcenie zdolności manualnych poprzez techniki rysunkowe, malarskie i rzeźbiarskie,
        • wzmacnianie poczucia własnej wartości poprzez budzenie wiary we własne możliwości,
        • rozwiązywanie i pokonywanie trudności,
        • akceptacja siebie, swojej odmienności oraz sytuacji życiowej,

Innowacja była realizowana podczas drugiego półrocza roku szkolnego 2022/2023 w czasie zajęć arteterapii w wymiarze 1 godziny tygodniowo.

Realizacja innowacji rozpoczęła się od zapoznania uczniów z bajką „Jaś i Małgosia” pokazującej dzieciom, jak niewinność i dobro wygrywa ze złem i jest nagradzane. Bohaterowie pokazali, jak można poradzić sobie z trudnościami i przeciwnościami losu.  Odwaga i pomysłowość Jasia i Małgosi dodała uczniom otuchy i wiary we własne siły, a przykład kuszącego domku ze słodkich pierników, który okazał się pułapką, nauczył ich ostrożności. Po wysłuchaniu bajki dzieci wykonały ilustracje piernikowego domku, przy użyciu różnych materiałów plastycznych.

Drugą baśnią był „Czerwony Kapturek”, z której płynie morał „nie ufaj nieznajomemu”. W czasie zajęć dzieci uświadomiły sobie, jakie zagrożenia mogą płynąć z kontaktów z osobami obcymi. Zrozumiały, że należy unikać kontaktów z osobami nieznajomymi i nie powinno się z nimi rozmawiać. Dowiedziały się, że nie można podawać im swojego adresu zamieszkania,  a  w sytuacji zagrożenia należy głośno krzyczeć i wzywać pomocy. Po wysłuchaniu bajki uczniowie wykonali do niej ilustracje.

Kolejną historią jaką poznali uczniowie była baśń „Tomcio Paluch”, która pokazała dzieciom, że pozory mogą mylić. Często osoba o niepozornym wyglądzie może okazać się silniejsza od innych. Bajka wzmocniła w nich poczucie wiary we własne siły i podniosła motywację. Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną.

„Legenda o złotej kaczce” z cyklu „Legend warszawskich” Artura Oppmana pomogła dzieciom zrozumieć, że o wartości i szczęściu człowieka wcale nie decyduje suma pieniędzy, jaką się posiada. Legenda ukazała im jaką wartość ma uczciwa, pełna poświęcenia praca, a także jednoznacznie wskazała jaką postawę należy przyjmować w życiu. Dzieci doszły do wniosku, że szczęście daje nam zdrowie i praca, a nie bogactwo, którym nie można się podzielić. Do tej przepięknej polskiej legendy uczniowie ulepili z plasteliny figurki złotej kaczki.

W maju dzieci zapoznały się z baśnią „Calineczka”, która miała na celu uwrażliwienie ich na ludzką krzywdę i samotność oraz budzenie w dzieciach potrzeby oraz chęci pomocy bliźnim. Tego dnia dzieci zapoznały się i wyjaśniły znaczenie pojęć  samotność, bezduszność, krzywda. Na zakończenie zajęć każde dziecko wykonało tematyczną wycinankę.

Następna w kolejności była bajka Aleksandra Puszkina  pt.: „O rybaku i złotej rybce”, która niosła przesłanie, że należy się cieszyć tym co mamy i nie żądać zbyt wiele, bo można stracić to, co już się ma. Chciwość nie popłaca, a kto ciągle myśli o następnych zachciankach, nie potrafi korzystać i cieszyć się z tego, co posiada. Do tej historii uczniowie malowali złotą rybkę na foli spożywczej.

Kolejnym tematem innowacji była „Królewna Śnieżka” Wilhelma i Jakuba Grimm, która nauczyła dzieci, że nie wolno nic przyjmować od nieznajomych. Podczas tych zajęć dzieci uczyły się odróżniać dobro od zła. Uczniowie zrozumiali, że w życiu należy kierować się  zasadą ograniczonego zaufania w stosunku do osób nieznajomych. Na zakończenie zajęć samodzielnie zaprojektowali i wykonali ilustracje do wysłuchanego tekstu.

Po wysłuchaniu baśni pt.: Nowe szaty cesarza” - jednej z najbardziej znanych i pięknych opowieści najsłynniejszego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena - dzieci wysnuły wniosek, że nie należy zawsze i każdemu przytakiwać, należy mieć swoje zdanie i odważnie je wyrażać. Przekonały się, że warto być szczerym. Następnie zaprojektowały szaty dla cesarza.

Ostatnią, niesamowitą, godną uwagi bajką był „Żabi król” autorstwa braci Grimm. Historia ta uczy przede wszystkim tego, iż nie należy łamać danych obietnic. Należy się z nich wywiązywać w miarę swych możliwości. Nie wolno również kimś gardzić. Nie wszystko co brzydkie na zewnątrz jest brzydkie w środku. Na koniec zajęć uczniowie wykonali ilustrację do wysłuchanego tekstu.

Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, brały w nich aktywny udział. Wykazywały się twórczą postawą, dociekliwością i wytrwałością potrzebną do osiągnięcia celu. Poszerzały wiedzę na temat bezpieczeństwa, rozwijały kreatywne myślenie, wyobraźnię i koncentrację.

Galeria prac

Autorka innowacji: