8 listopada 2013 roku w Szkole Podstawowej nr 7 w Wołominie odbył się uroczysty finał międzyszkolnego konkursu muzyczno – plastycznego „Warto być Polakiem”.

Na początku prowadząca imprezę wicedyrektor Henryka Kosowska powitała gości – burmistrza Ryszarda Madziara, p. Lilianę Zientecką – naczelnika Wydziału Polityki Społecznej, Sportu i Edukacji UM, p. Halinę Bonecką – dyrektora ZEASiP, p. Joannę Pełszyk – przewodniczącą Komisji Oświaty, p. Edwarda Olszowego – prezesa zarządu ZEC w Wołominie, p. Zenona Dukacza – przedstawiciela MDK, emerytowanych pracowników naszej szkoły, dyrekcję, przedstawicieli rady rodziców, wychowawców, nauczycieli oraz uczniów. Szczególnie ciepło powitano sponsorów – przedstawicieli Huty Szkła, ZEC, firmy Tago, Banków SKOK i PKO BP, dzięki którym laureaci konkursu zostali obdarowani wspaniałymi nagrodami.

Najpierw uczniowie klasy VI e pod kierunkiem p. Magdaleny Sycik oraz chór szkolny kierowany przez p. Krzysztofa Białasa zaprezentowali program artystyczny poświęcony 95. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Na tronie zasiadła Polska - w koronie na głowie, z berłem, jabłkiem w dłoniach i królewskim, purpurowym płaszczem na ramionach. Gdy narratorzy wspominali o kolejnych rozbiorach, na scenie pojawiali się przedstawiciele Rosji, Prus i Austrii, którzy powoli zabierali Polsce symbole władzy i niepodległości, aż została w czarnym płaszczu i spętana kajdanami.

Wspominane kolejne powstania i zrywy narodowe nie przyniosły spodziewanej wolności. Dopiero wybuch I wojny światowej sprawił, że Polska mogła zacząć marzyć o niepodległości. Marzenia te zrealizowały się 11 listopada 1918 roku, ale i dziś Polska potrzebuje tego, byśmy dla jej dobra współpracowali,  mimo że różnią nas poglądy, nie zapominali o własnej przeszłości, kultywowali tradycje patriotyczne.

Następnie głos zabrała pani dyrektor Alicja Olszewska, która podziękowała wszystkim za zaangażowanie w organizację konkursu. Jego celem jest podtrzymanie tożsamości narodowej, kształtowanie świadomości patriotycznej i aktywizowanie dzieci i młodzieży w kierunku poszukiwania wzorców patriotycznych.

Z kolei burmistrz Ryszard Madziar podkreślił, że choć hasło konkursu skierowane jest do młodego pokolenia, to na rodzicach, nauczycielach (zwłaszcza historii), samorządowcach spoczywa obowiązek patriotycznego wychowania dzieci. Burmistrz zachęcił również wszystkich, by z okazji Dnia Niepodległości wywiesili flagi – symbol pamięci o ważnych dla naszego kraju świętach.

W dalszej części spotkania nastąpiło rozstrzygnięcie muzycznej części konkursu. Jury w składzie – p. L. Zientecka, p. J. Pełszyk i p. Z. Dudacz wysłuchało przedstawicieli szkół podstawowych i gimnazjów, którzy zaprezentowali wybrane przez siebie pieśni i piosenki patriotyczne.

Po burzliwych obradach jury ogłosiło wyniki:

Szkoła podstawowa:

I miejsce - Kamila Łuczyk i Natalia Kopacz  (SP 7) – „Białe róże”

II miejsce - Wiktoria Kostrzewa (SP 7) – „Rota”

Gimnazjum:

I miejsce – Martyna Borkowska (ZS 2 Wołomin) – „Dokąd idziesz Polsko”

II miejsce – Laura Cholewska (ZS 3 Wołomin) – „Biały krzyż”

III miejsce – Klaudia Kryśkiewicz i Martyna Wróblewska (ZS 1 Wołomin) – „Ojczyzno ma”

Wyróżnienie – Wiktoria Panufnik, Anita Szczurowska, Natalia Stępień, Patrycja Borkowska (ZS Duczki) – „Idzie żołnierz borem, lasem”.

Zaprezentowano również wyniki konkursu plastycznego, którego rozstrzygnięcie odbyło się kilka dni wcześniej.

Prace oceniało jury w składzie – p. Danuta Boruc i p. Alicja Żelazo. (Nagrodzone prace można obejrzeć w galerii zdjęć.)

Weronika Jastrzębska - SP 7 - kl. 3e

Rafał Puścian - SP7 - kl. 4d

Olimpia Nogala - SP7 - kl. 1c

Maksymilian Bąk - SP3

Bartłomiej Szmytke - SP7 - kl. 4d

Joanna Wawrzaszek - ZS4

Justyna Brejnakowska - SP7 - kl. 2a

Krzysztof Brejnakowski - SP7 - kl. 3a

Michał Krasnodębski - SP7 - kl. 6b

Zuzanna Tabor - SP7 - kl. 6d

Jakub Orych - SP7 - kl. 6c

Wiktoria Koszewska - SP7 - kl. 1c

Bartosz Wytrykowski - SP7 - kl. 1d

Weronika Roszczyk - ZS w Czarnej

Klaudia Sasin - SP7 - kl. 4d

Zuzanna Markowska - SP7 - kl. 5c

Gabriela Poddębska - ZS4

Pani dyrektor podziękowała nagrodzonym oraz ich opiekunom, koordynatorom konkursu – p. Magdalenie Maszocie i p. Krzysztofowi Białasowi, a następnie przedstawicielom sponsorów, dzięki którym uczestnicy otrzymali podarunki.

Na zakończenie pani Kosowska podziękowała wszystkim za udział w uroczystości i wyraziła nadzieję, że spotkamy się za rok.

Agnieszka Zawacka